12 Юни, 2026

ЕК взе на прицел компании за доставка на храна заради участие в картел

ЕК взе на прицел компании за доставка на храна заради участие в картел

Комисията е започна разследване срещу испанската "Глово" и германската "Диливъри хиро"

Европейската комисия е започнала разследване на две големи компании за доставка на храна заради съмнения за картел. На прицел са много популярната в България платформа за онлайн поръчки и доставки "Глово" (Glovo, испанска) и германската "Диливъри хиро" (Delivery Hero). Те са заподозрени в непозволено съгласуване на цени и др., което е ущърб на пазарната конкуренция, пише "Сега"

Всъщност компаниите са свързани. "Диливъри хиро" стана миноритарен акционер в "Глово" през 2018 г., а пред лятото на 2022 г. пое контрола над испанската компания. От прессъобщението на ЕК се разбира, че разследването е за евентуални нарушения, извършени преди германците да погълнат "Глово" през 2022 г. Целта е да се установи тогава двете компании са се договаряли за подялба на пазари и са си разменяли "чувствителна търговска информация" - за цени, търговски стратегии, капацитет, разходи, характеристики на продукта", посочват от Еврокомисията. 

"Диливъри хиро" и "Глово" вече бяха обект на внезапни проверки през юли 2022 г. и ноември 2023 г. Сега започва следващата, по-сериозна фаза - задълбочено разследване за евентуални практики, нарушаващи антитръстовите правила на ЕС.

Ако съмненията се потвърдят, ЕК ще наложи глоби. 
Сподели:
Украйна е включена в бюджета на Пентагона: Reuters разкри подробности

Украйна е включена в бюджета на Пентагона: Reuters разкри подробности

По-рано Камарата на представителите на САЩ одобри законопроект за продължаване на подкрепата за Украйна

Христо Грозев: Путин е в паника!  3 покушения в Москва за един ден

Христо Грозев: Путин е в паника! 3 покушения в Москва за един ден

"Украйна има напълно разбираем мотив да извършва подобни акции, които подкопават настроенията сред московския елит. И това работи", казва той

Тръмп с ново салто мортале!  Отмени ударите срещу Иран, петролът поевтиня

Тръмп с ново салто мортале! Отмени ударите срещу Иран, петролът поевтиня

Индексът Дау Джоунс Индъстриъл Авъридж (Дау Джоунс) нарасна с 1,7 процента и достигна стойност от 50 753,64 пункта.

Коментари (0)