Проблем е, че законодателството у нас не се подготвя със съответната съгласуваност и публичност, заяви пред БНТ конституционалистът проф. Екатерина Михайлова, преподавател в Нов български университет.
Говори се, че ще се променя конституцията, но не знаем точно какво се предлага, поясни тя.
„Нека (да се подхожда) много внимателно, след анализ, след консултации, след изслушване на всяко мнение, след преценка на рисковете“, препоръча тя.
Проф. Михайлова напомни, че в 7-ото Велико народно събрание е воден обширен дебат за мястото на прокуратурата и обсъжданията са публикувани. Тя посъветва тези, които сега работят по промените в конституцията да се запознаят с тях.
Тогава е решено – точно за да не бъде подчинена политически прокуратурата, че мястото ѝ е в съдебната власт, а не в изпълнителната.
Според проф. Михайлова е възможен и модел, при който прокуратурата е автономна организация – да не бъде изцяло в съдебната власт, но да не бъде и в изпълнителната.
„Има различни решения, има много примери в Европа“, добави тя.
Екатерина Михайлова заяви, че е оптимист за съставянето на правителство с втория мандат и ротационния модел.
„Ние сме виждали трудни управления, в които се събират хора, които не се харесват особено много, но гледат в една посока… България е преминавала през такива трудни избори.“ - посочи тя.
Според ния трябва да се побърза с приемането на механизма за разследване на главния прокурор, „защото това, което се случва, е ужасно“.
По думите ѝ, законът е подготвян дълго време и не е писан „на коляно“.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас