16 Януари, 2026

Екатерина Захариева: Не можем да се откажем от ядрената сделка с Иран, без да имаме друго насреща

Екатерина Захариева: Не можем да се откажем от ядрената сделка с Иран, без да имаме друго насреща

Екатерина Захариева

След Брекзит за демокрацията трябва да се борим всеки ден, заяви външният министър

След Брекзит европейските граждани осъзнаха, че членството в ЕС не е толкова необратим процес и че за демокрацията трябва да се борим всеки ден. Както каза и канцлерът Меркел, трябва да сме толкова единни, че лист да не може да мине между нас. Това заяви в предаването "Още от деня" по БНТ вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева.

Всички 28 страни от ЕС остават в ядрената сделка с Иран, докато и Техеран я изпълнява. Не можем да се откажем от нещо, без да имаме нищо друго насреща. Много е важно да защитим интересите на европейския бизнес, но основната цел е много по-голяма – да защитим стабилността в региона, подчерта Захариева. 

В декларацията от Срещата на върха в София има ясно потвърждение за европейската перспектива на Западните Балкани. Нямаше лидер, който да не разбира, че това е историческа среща. Трябва много работа с убеждението как ще станат реформите. Трябва да покажем, че можем да решаваме отворените въпроси по пътя на консенсуса, посочи външният министър. 

По думите на Екатерина Захариева срещата на върха ЕС- Западни Балкани в София е била върхът на събитията по време на европредседателството.
Сподели:

Коментари (0)

Как да изпратим топлина на Украйна - милиони са на тъмно и студено при ледени температури

Как да изпратим топлина на Украйна - милиони са на тъмно и студено при ледени температури

Сдружението на украинските организации в България „Мати Украйна“ събира помощи за бедстващите.

Анастасия Мозер: Трябва да надживеем сянката на ДС, нужни са защитници на демокрацията

Анастасия Мозер: Трябва да надживеем сянката на ДС, нужни са защитници на демокрацията

По думите ѝ е жалко, че в момента няма личности на политическия хоризонт в България и това се отразява на състоянието на политиката. "По време на прехода имаше личности - Стефан Савов, Иван Костов, който направи много за България и за прехода, много смело го направи."

БНБ: Към днешна дата са изтеглени 58% от левовете

БНБ: Към днешна дата са изтеглени 58% от левовете

Към момента в обращение са пуснати евробанкноти и евромонети на обща стойност над 4.3 млрд. евро.