27 Април, 2026

Екоактивисти подариха на Теменужка Петкова "коледна елха", украсена с прах от град Гълъбово

Екоактивисти подариха на Теменужка Петкова "коледна елха", украсена с прах от град Гълъбово

Снимка: БГНЕС

Представители на „Грийнпийс“ решиха да подарят елха на енергийния министър Теменужка Петкова, „украсена“ с прах от град Гълъбово. Жителите на града редовно се оплакват, че буквално „вали“ черна пепел, която покрива всичко в дворовете им.

„Това е елха, която е посипана символично с прах, който е ежедневие за хората в Гълъбово. Така че тази елха цели да напомни на Министерството на енергетиката и на министър Теменужка Петкова, че чистият въздух не е само предколедно пожелание или подарък, а право на всички български граждани, дори в сърцето на въглищната индустрия, какъвто град е Гълъбово“, обясни целта на акцията Десислава Микова, която е координатор на кампания „Климат и енергия“ в "Грийнпийс".

Тя каза, че с тази елха искат да напомнят, че министерството от години отказва да изготви план за преход на България от въглищата.

„Такъв план може да бъде справедлив за хората, предвидим за икономиката и добросъвестен за околната среда. Става дума, че планът за справедлив преход във всеки въглищен район трябва да бъде съобразен с плана на ЕС за нулева въглеродна икономика и енергетика до 2050 г. България беше последната държава, която се присъедини към платформата за въглищни региони в преход и през цялото това време губи ценно време. Сектор "Енергетика" не се променя за ден, два или година. Хората, които са заети в този сектор, се трудят при изключително сложни условия“, коментира Микова.

Екаоктивистът обясни, че темата е свързана с Гълъбово, защото то се намира в центъра на Маришкия басейн и в близост до централата „Брикел“, която е една от най-старите и най- замърсяващи централи и много често изпуска огромни черни облаци дим и прах, и не се поддържа добре, както и че шламохранилището й се намира в непосредствена близост до Гълъбово от където също има запрашаване, тъй като в сухо време не се оросява. Микова сподели, че местните хора често се оплакват от такова запрашаване. Според нея решаването на проблема там е допълнително затруднен и заради нежеланието на ресорното министерство да говори по темата и да предприеме реални действия.

Попитана къде са хората от Гълъбово и защо не са с тях пред министерството, Микова обясни, че те ги подкрепят в битката им за чист въздух, предаде БГНЕС.

От организацията обявиха, че на 22-ри декември ще направят "коледен подарък" - преспапие с мръсотия от въздуха на София и на столичния кмет Йорданка Фандъкова. 
Сподели:

Коментари (0)

ООН се реформира или загива, предупреди предложената за наследник на Гутериш - Еспиноса

ООН се реформира или загива, предупреди предложената за наследник на Гутериш - Еспиноса

Еспиноса, която е бивш председател на Общото събрание на ООН и министър на външните работи и отбраната на Еквадор, казва, че ООН е „изправена пред криза“, но е убедена, че „светът не може да живее без“ институцията

„Народният съд“ в България: Ново изследване поставя под въпрос установени исторически тези

„Народният съд“ в България: Ново изследване поставя под въпрос установени исторически тези

Днес ще бъде представен Том 1 на сборника „Народният съд в България (1944–1945). Герои и антигерои“, който, стъпвайки на нови данни, дава по-пълна и обективна картина на един от най-спорните периоди в новата българска история

Министерски съвет отива на „Белене“ - жертвите не искат венци и фанфари, а държавата да си влезе в ролята на собственик

Министерски съвет отива на „Белене“ - жертвите не искат венци и фанфари, а държавата да си влезе в ролята на собственик

Бивши концлагеристи, последните жертви от лагера са изпратили преди повече от две седмици до Министерския съвет искане да защити държавните интереси на мястото на бившия концлагер на остров Персин – публична държавна собственост, защото общината се готви да „възстанови“ цял лагер – тип бутафория