6 Декември, 2025

Експерт: Машинно гласуване на тези избори няма да има

Експерт: Машинно гласуване на тези избори няма да има

Възможно е да се отправи питане към Конституционния съд за това дали ще бъдат касирани изборите заради машините, но едва след като изборите бъдат проведени, тоест след 26 март, но не и преди това. Това съобщи в интервю за предаването "12+3" на програма "Хоризонт" професор Пламен Киров, преподавател по конституционно право в Софийския университет:

Към този момент няма народни представители, които да отправят искане, защото Народното събрание е разпуснато. Струва ми се, че хората, които разбират от избори, са вече наясно, че машинно гласуване на тези избори няма да има. След изборите, ако бъде атакуван изборният резултат на основание член 66 от Конституцията, както и на член 304 до 306 на Изборния кодекс, Конституционният съд ще трябва да прецени дали има нарушение на Изборния кодекс и дали изборите са законосъобразни. Струва ми се, че Конституционният съд ще излезе с решение, че на това основание изборите няма да бъдат обявени за незаконосъобразни. Ако в една част от секциите има машинно гласуване, а в други – няма, това не би било основание за касиране.

Машинното гласуване не е някакво изключително гласуване, добави още проф. Киров:

Става въпрос за технология на подаване на глас и за отчитане на този вот от съответните комисии. Всъщност ние имаме едновременно прилагане на два способа: класическия начин – гласуване с бюлетини, както и възможност за избирателя да гласува с машина, ако пожелае. Гласувайки чрез машина, избирателят отново гласува с хартиена бюлетина, защото самата технология, която е изписана в Изборния кодекс, означава, че избирателят ще работи с активния екран и ще си подаде гласа, след което машината ще генерира персонална бюлетина на избирателя, която ще бъде пусната от избирателя в кутия за гласуване, тоест ние нямаме чисто машинно гласуване.

Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”