14 Март, 2026

Експерт обясни значението на поразяването на руските установки „Искандер“

 Експерт обясни значението на поразяването на руските установки „Искандер“

Скрийншот

Сега руските окупатори ще трябва да изтеглят по-далеч от границата с Украйна пусковите установки, а времето на полет на ракетите ще бъде по-дълго, смята Дикий

Силите за отбрана на Украйна изправиха руснаците пред нова сериозна задача благодарение на успешно поразените пускови установки на „Искандер“.

Това заяви ветеранът от руско-украинската война, бивш командир на рота от батальона "Айдар" Евгений Дикий в ефира на Радио NV. По думите му Русия разполага със стотици пускови установки за „Искандер“.

„Изглежда като малко – една унищожена и две сериозно повредени – но това е прецедент, случва се за първи път. Това променя разстановката. Не става дума за броя установки. Важното е, че сега ще трябва да изтеглят останалите – стотици на брой – много по-далеч от нашата граница. Съответно, времето за полет на техните ракети ще бъде съвсем различно. Това означава, че ще има време за предупреждение“, обясни Дикий.

Той отбеляза, че за киевчани почти винаги има такова време, защото балистичните ракети достигат столицата за няколко минути.

В същото време, по негови думи, в Харков хората не реагират на предупрежденията за балистика, защото времето за долет е под една минута.

Дикий е убеден, че сега руснаците ще изтеглят пусковите установки още по-далеч.

„Ще трябва да изтеглят не само пусковите. Ще трябва да се заемат и с охрана. Ще трябва да изградят ПВО около тях и така нататък. Това са допълнителни ресурси и сили. Ние ги изправихме пред нова, сложна задача“, подчерта Дикий.

По думите му, той е чакал този момент през цялата война, защото Украйна не може да прихване всички балистични ракети – никога няма да получи толкова много системи „Пейтриът“, че да покрие всички областни центрове.

„Прехващането на ракети трябва да е план Б. План А трябва да бъде унищожаването на пусковите установки“, подчерта Дикий.

Унищожаването на руските „Искандери“

На 5 юни руските окупатори се опитаха да нанесат удар по Киев с оперативно-тактически ракетни комплекси „Искандер“, но Силите за отбрана не им позволиха. По-специално, украинските защитници нанесоха ракетен удар по района на съсредоточаване на руско подразделение от ракетни войски с пускови установки „Искандер“ близо до град Клинци, Брянска област, Русия.

 

Сподели:

Коментари (0)

Гръцки кораб е бил атакуван в Ормузкия проток, комунистите искат връщане на всички кораби на Гърция

Гръцки кораб е бил атакуван в Ормузкия проток, комунистите искат връщане на всички кораби на Гърция

"Това  е кораб за насипни товари, а не танкер", уточнява собственикът Петрос Папас

Полша вдигна бойна авиация заради руската атака срещу Украйна

Полша вдигна бойна авиация заради руската атака срещу Украйна

Полша и съюзнически сили от НАТО вдигнаха изтребители след масирана руска атака срещу Украйна с над 430 дрона и десетки ракети. Операцията е част от мисията „Източна зора“ за защита на въздушното пространство край границата.

Масирана руска атака срещу Киевска област, има убити и тежко ранени

Масирана руска атака срещу Киевска област, има убити и тежко ранени

Жертвите са 4, други 15 души са ранени - трима са в тежко състояние, двама в момента са подложени на оперативни интервенции