26 Февруари, 2026

Експерт предлага план как да се запълни яз. "Студена"

Експерт предлага план как да се запълни яз. "Студена"

Още 10 дни прогнозата ще е подходящаа, заяви инж. Атанас Русев

Предлагаме реален план за излизане от кризата в Перник. Част от него беше предложена още на 7 ноември 2019 г. на сегашния кмет. Това каза за БНР инж. Атанас Русев, участник в двата експертни съвета в МРРБ, посветени на кризата с недостига на вода в яз. „Студена“. Tой обясни: „Нашата идея е да обединим всички води във Витоша, които знаем какви са – през последните 2 месеца ние сме направили обходни терени, проверили сме абсолютно всичко и считаме, че по тази линия можем да прекараме между 300 и 700 литра в секунда вода при това маловодие и те да стигнат до язовир „Студена“. Други части от плана ни са заети с други, допълнителни водоизточници, от които може между 100 и 200 литра в секунда да добавим в яз. „Студена“. Тази вода, за която говорим, е чиста, питейна, планинска вода“.

Русев посочи, че сборно мерките биха осигурявали в язовира около 40 000 куб. м вода на ден.

„Имам уверението, че на практика днес ще бъде получен отговор дали ще бъде приет нашият план, или не. Значи все още чакаме одобрение….“, посочи Русев. Той е категоричен, че голяма част от експертите във ведомствата се страхуват да поемат отговорност за действията си по време на криза, но подчерта: „Още 10 дни прогнозата ще е подходяща. В момента, когато стане студено, цялата тази вода ще замръзне в планината и наистина вече няма да има вода и никой не може да я докара, просто защото ще замръзне“.

Експертът допълни, че помпите, с които се е отклонявала вода към Радомир „от 30 години не са спирали“, отклонявайки по 100 литра в секунда.

Той допълни, че яз. „Студена“ е проектиран така, че да е осигурен дори при маловодия, и отдаде на „човешки фактор“ и „безхаберност“ настоящата криза.

„Нормално в момента, ако всичко работеше, в язовира би трябвало да влизат нормално 4-500 литра в секунда. До това маловодие никога нямаше да се стигне“, каза инж. Атанас Русев.
Сподели:

Коментари (0)

Wall Street Journal: Рекорден брой американци напускат САЩ

Wall Street Journal: Рекорден брой американци напускат САЩ

Миналата година Съединените щати преживяха нещо, което не се е случвало от Голямата депресия насам: самите американски граждани напускат в рекорден брой. За първи път оттогава повече хора се изнесоха от страната, отколкото се заселиха в нея.

Meta праща в историята Messenger.com през април

Meta праща в историята Messenger.com през април

Meta потвърди, че ще закрие самостоятелния сайт messenger.com през април 2026 г. Съобщенията ще бъдат достъпни само през Facebook и мобилното приложение.

Община Тетевен получи специална награда по повод 30-годишния юбилей на НСОРБ

Община Тетевен получи специална награда по повод 30-годишния юбилей на НСОРБ

По време на събитието бяха представени и обобщени резултати от национално представително социологическо проучване на Агенция "Тренд" за обществените очаквания към местната и централната власт