25 Ноември, 2024

Експерт: Русия скоро може да шантажира Европа с ядрените си ракети

Експерт: Русия скоро може да шантажира Европа с ядрените си ракети

Всяка година Мюнхенската конференция по сигурността с тревога обсъжда състоянието на един "пациент", който се нуждае от незабавна дипломатическа терапия. В минали години в тази роля бяха Египет след Арабската пролет, Украйна след окупацията на Крим и САЩ с нейния трудно предсказуем главнокомандващ. Този път пациент бе Европа, като зона на безопасност, а по-точно като зона на несигурност. Това е така, защото Русия скоро може да се окаже в позиция, от която да шантажира Стария континент със своите ядрени ракети, пише Ерик Гуйер в Neue Zürcher Zeitung, цитиран от Dir.bg.

Угрозата може да бъде илюстрирана с един възможен сценарий. Русия окупира трите прибалтийски републики, твърдейки, че те, като част от СССР в миналото, трябва сега да са част от нейната територия. НАТО ще трябва да се примири с това, както през 2014 година се примири с окупацията на Крим. Москва насочва своите ракети с ядрени бойни глави към Западна Европа, а европейците не могат да й противопоставят нищо. За щастие, този пример не е много правдоподобен, но може да стане актуален.

Нарушеният от Русия Договор за ракетите с малък и среден радиус на действие носеше определени ангажименти на САЩ към Европа, без него няма какво да накара Вашингтон да поеме нови задължения към Стария континент. А и защо да се стига до ядрена война, ако последствията могат да бъдат ограничени в Европа, разсъждават отвъд океана.

Канцлерът Ангела Меркел даде ясно да се разбере колко много континентът се е превърнал в играчка за чужди интереси. В Мюнхен тя каза с горчивина, че случващото се с ДРМСР се отнася до европейската сигурност, но решението се взема във Вашингтон и Москва.

Eвропа е само част от една по-голяма и тревожна картина в целия свят. В миналото за отделни кризи, като Арабската пролет или тази в Украйна, се разчиташе на дипломатическата дейност за решаването им, днес тази изпитана система за решаване на проблеми вече я няма. Сривът на контрола върху оръжията е само симптом за новата ситуация, много по-лошо от това беше безпомощността на лидерите в Мюнхен да намерят начин за справяне с това развитие на световната политика.


Сподели:

Политически подарък от Тръмп за Мъск: конфликт на интереси за милиарди

Мъск определено ще има глас и влияние в администрацията на Тръмп

Нови израелски удари по южен Бейрут след предупреждение за евакуация

Нови израелски удари по южен Бейрут след предупреждение за евакуация

ЕС: България сама ще реши за контрола по границата с Румъния след влизането в Шенген по суша

Сухопътният контрол по българо-румънската граница ще се запази поне за 6 месеца