Премахването на плоския данък и въвеждането на прогресивен би довело до намаляване на приходите в бюджета с над 1.1 милиард лева. Тази теза защити в студиото на Нова ТВ експертът и зам.-министърът на финансите в няколко правителства Кирил Ананиев.
Вчера имаше дебати, на които се говореше за алтернативни бюджети. Това бяха няколко декларации, но не и пълен анализ на бюджета като финансов план, който включва алтернативни приходи, алтернативни разходи и алтернативен дефицит. Тоест, вадят се определени политики, а не гледаме на него като комплексен план, коментира Ананиев. С въвеждането на подоходното облагане виждаме едно сериозно намаление на приходите – 1.133 млн. лева, а в същото време до нарастване на разходи – 3.4 мил. лева, което може да доведе до голям дефицит, като това ще влезе и в противоречие с финансовата политика на държавата досега и с Маанхстристките споразумения, посочи експертът.
Според Ананиев предлаганият от БСП необлагаем минимум за българите със заплати до 510 лева всъщност ще засегне всички работещи у нас. Причината – хората с по-високи възнаграждения ще плащат налози само върху сумата над въпросния минимум.
По думите мй най-сериозно увеличение на доходите ще има за работещите в сферите на образованието, отбраната и сигурността, полицията и социалните дейности.
„Ресурсите на МВР и армията не трябва да се разпределят на калпак”, категоричен бе заместник-министърът, участвал в разработването на 35 държавни бюджета в последните шест правителства.
Според Ананиев държавата не трябва да изплаща изцяло дълговете на болниците, тъй като това няма да ги дисциплинира.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг