В Русия е изградено мощно производство на ракети, складовете дори са препълнени с т.нар. неприкосновен запас (НЗ). Както поясни на „Фабрикe новин“ полковникът от запаса на ВСУ, инструктор-пилот Роман Свитан, няма смисъл да се водят разговори, че запасите в страната-агресор свършват.
Експертът разказа, че има определени етапи на водене на бойни действия, които са разтеглени във времето. По-конкретно, преди три години, в началото на 2022 г., руснаците практически нямаха голямо количество ракети. Имаше определени запаси, тъй като окупаторите се бяха подготвили за вторжението, но наличието на определени типове ракети се измерваше десетки.
„Тип „Кинжал“ практически почти нямаше. Имаше някаква малка възможност за тяхното месечно производство. Но за три години всичко се промени напълно – руснаците преминаха към производство „24 на 7“ на голямо количество ракети. Сега произвеждат повече от сто единици на месец… Вече имат достатъчно ракети, за да не ги икономисват в този смисъл. Тоест произвеждат повече от сто, на складове има над хиляда ракети, НЗ е препълнен…“, – подчерта полковникът.
Той твърди, че ракетите в Русия никога няма да свършат, докато съществува Руската федерация.
„Няма да свършат, поне докато не бъде срината руската империя. Сринаването й може да стане само икономически… Затова у тях винаги има готовност да нанесат удар. Ето, вече дори утре я има, по големия смисъл“, – каза Свитан.
Според него армията на РФ непрекъснато провежда подготовка за нанасяне на удари в зависимост от поставената задача – атака по военни обекти, по гражданска инфраструктура. Затова, както отбелязва експертът, ракетната атака, на която днес беше подложен Киев, е била готова, вероятно, още преди 2–3 седмици. Свитан подчерта:
„Абсолютно не е проблем с такова количество ракети да се подготви атака… У руснаците ракетите няма да свършат дори ако бият всяка седмица по сто ракети, поне за шест месеца… Въпросът е: „По какво да бият?“. Цели в Украйна вече няма, те унищожиха всичките ни нефтопреработвателни заводи… Няма вече къде да удрят, освен по граждански обекти. У руснаците количеството ракети ще се увеличава постоянно. Това вече Европа трябва да си го подготви…“.
Напомняме, че в нощта на 24 април армията на РФ нанесе по Украйна, в частност по Киев, масиран комбиниран ракетен удар. В резултат в столицата загинаха 12 души, десетки бяха ранени. Не се изключва броят на жертвите да нарасне. Според данни на Reuters, по жилищна сграда, в която загинаха хора, Русия е ударила със севернокорейската балистична ракета KN-23 (KN-23A).
Коментари (3)
Eddim
23:57, 1 Май, 2025Е, па тоя си изтри канала в тубата, където близо три години твърдеше, че руските ракети са пред свързване и в НАТО само това чакат за да се намесят разгромно в конфликта. Сега песента е друга. Запада трябва да се намеси щото ракетите няма да свършат.
Антикомунист
12:33, 27 Април, 2025.руските смотаняци уж имали " страшно много" ракети ама използвали северно корейските.......??????
Гоцо
18:14, 30 Април, 2025Абе не подценявайте Европа, тя е виждала много ракети и диктатори.То май и ракетите са немски разработки.