9 Април, 2026

Експерт: Вече трудно може да се има доверие на Ердоган

Експерт: Вече трудно може да се има доверие на Ердоган

Историкът д-р Ибрахим Карахасан-Чънар

Води политика, която ще доведе до срив на турската икономика и ние вече виждаме първите сигнали

Кризата между Турция и САЩ е учудваща. Не е нормално. САЩ са един дългогодишен, сериозен партньор на Турция, не само в рамките на НАТО. Това каза историкът д-р Ибрахим Карахасан-Чънар в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

Гостът коментира ескалацията на политическо напрежение със САЩ на фона на сложни отношения, които Ердоган поддържа с Европа и нестабилността, която цари в региона на юг от турската граница.

"За мен е изненада. След Втората световна война САЩ бяха основният благодетел на Турция - с плана Маршал вдигнаха икономиката й. Явно се е натрупало напрежение до едно нажежаване и имаме наистина буксуване и криза в отношенията. Такава криза е имало и през 60-те години на миналия век".

Ердоган е един твърд политик и явно вече се стига до там, че трудно може да му се има доверие, подчерта гостът.  "Истинската причина е, че на Турция не се хареса американската подкрепа на кюрдите в Сирия и най-вече, че САЩ отказват да предадат Гюлен".

Турция води политиката, която ще доведе до срив на турската икономика и ние вече виждаме първите сигнали, допълни събеседникът. По думите му данните, които се изнасят от турските институции, са ненадеждни и будят съмнения.

"Турция скъса много връзки със Западния свят и това ще доведе до ограничаване на инвестициите. Най-важното е, че доверието към Турция в световен мащаб се сваля".

Сподели:

Коментари (0)

ЕК: От утре за преминаване на границите на ЕС  се въвежда изцяло електронната система

ЕК: От утре за преминаване на границите на ЕС се въвежда изцяло електронната система

В последните 5 месеца в системата бяха регистрирани над 45 милиона преминавания през външните граници, издадени бяха над 24 000 отказа за влизане, установени бяха над 600 пътници, определени като заплаха за ЕС, посочи говорителят

Великобритания проследи три руски подводници - провеждали тайна операция в Северния Атлантик

Великобритания проследи три руски подводници - провеждали тайна операция в Северния Атлантик

„Нашите въоръжени сили не оставиха съмнение, че те са били наблюдавани, че движенията им не са били тайни, както е планирал президентът Владимир Путин"

Франция предложи на Атина още "Рафал"-и, за да я убеди да даде изтребители „Мираж“ на Украйна

Франция предложи на Атина още "Рафал"-и, за да я убеди да даде изтребители „Мираж“ на Украйна

Франция предложи създаването на военноморска сила, която да съпровожда търговски кораби през Ормузкия проток - идея, която Гърция първоначално отхвърли публично, но продължава да разглежда в рамките на преговорите