7 Април, 2026

Експерт: Войната в Курска област продължава да бъде маневрена, руснаците си погодиха лоша шега

Експерт: Войната в Курска област продължава да бъде маневрена, руснаците си погодиха лоша шега

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Злите шеги на руската стратегия са заради 'вземане на територии на кредит'


 Войната в Курска област продължава да бъде маневрена. Такова мнение изрази военният наблюдател Денис Попович в ефира на "Radio NV".

„Настъплението, което РФ се опита да проведе преди Нова година и дори след това, изтощи войските, разположени в Курска област. В резултат на това севернокорейските части временно бяха изтеглени от фронтовата линия. В продължение на няколко седмици те бяха извън бойните действия, което отслаби руските сили. В момента търсим нови пролуки и слаби места там“, заяви Попович.

Той добави, че по този начин Украйна се опитва да настъпва. И на някои места Силите за отбрана успяват да си върнат територии, които Русия е взела под свой контрол наскоро.

„Злите шеги“ на руската стратегия

„Лоша шега за руснаците е така нареченото 'вземане на територии на кредит'. Те обявяват, че са завзели някое населено място и докладват за това нагоре по веригата, но всъщност това не отговаря на истината. После се появява информация, че в тази посока настъпват украински войски. Русия често практикува това, но впоследствие то им изиграва лоша шега“, добави Попович.

Удари в Брянска област
Попович коментира и информацията от руски медии за унищожаването на два контролно-пропускателни пункта в района на Брянска област от украинска страна: „По отношение на ударите по тези пунктове бих изчакал развитието на събитията. Може да става въпрос само за атака, а е възможно и ситуацията да се развие по-нататък“.

Ситуацията в Курска област: Какво е известно

Журналисти от Forbes наскоро отбелязаха, че Силите за отбрана на Украйна са се възползвали от оперативната пауза на РФ в Курска област и са преминали в настъпление. Според тях Украйна е използвала прегрупирането на руските войски и е успяла да си върне под свой контрол някои територии.

Журналистите от Forbes също така подчертават тактиката на Силите за отбрана в Курска област, отбелязвайки, че Украйна използва същата тактика като руските войски, но добавя своя „подправка“.

Нови срокове за Русия
Междувременно военният наблюдател Александър Коваленко съобщава, че Путин е определил нови срокове за изтласкване на украинските сили от Курска област. Според анализатора крайният срок е 9 май.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп си търси алиби за удари по „граждански цели“ без обвинения в престъпления

Тръмп си търси алиби за удари по „граждански цели“ без обвинения в престъпления

Напрежението в Белия дом се върти около въпроса къде да се постави границата между военни и граждански цели

Украинските сили са повредили най-малко 30% от петролните резервоари в Уст-Луга

Украинските сили са повредили най-малко 30% от петролните резервоари в Уст-Луга

Силите за отбрана са атакували най-малко 30% от резервоарите за съхранение на петрол в Уст-Луга

Здравословното състояние на Моджтаба Хаменей под въпрос: кой управлява Иран в момента?

Здравословното състояние на Моджтаба Хаменей под въпрос: кой управлява Иран в момента?

Противоречиви разузнавателни данни и липсата на публични изяви на Моджтаба Хаменей засилват съмненията за реалния контрол върху властта в Техеран, докато официалните власти категорично отричат твърденията