Експерти: Изборът на Стево Пендаровски показа превес на евроатлантическата ориентация в Македония
Председателят на Държавната избирателна комисия (ДИК) Оливер Дерковски обяви кандидата на СДСМ Стево Пендаровски за президент на Северна Македония, пише македонското издание “Сакам да кажам“.
Дерковски поздрави избрания кандидат и обяви, че му връчи удостоверението за президент на Република Северна Македония.
. Стево Пендаровски, издигнат от управляващите Социалдемократически съюз (СДСМ), Демократичния съюз за интеграция и от още 29 по-малки партии, победи на балотаж миналата неделя подкрепяната от ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска.
Дългогодишният кореспондент на БНР в Скопие Мартин Минков заяви в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“, че победата на Пендаровски със 7% разлика говори за ясен победител във вота.
„Колкото до екстремното изказване на лидера на опозицията Християн Мицкоски, че ако изборите били парламентарни, ВМРО-ДПМНЕ щяла да спечели вота, клетвите и заклинанията са характерни за някои деятели на неговата политическа сила“, коментира Минков. И допълни, че Мицкоски се базира на факта, че неговият кандидат спечели в по-голям брой общини, но тяхната тежест е несъпоставима.
„Ясно изразен легитимен победител в тези избори е Стево Пендаровски“, каза Минков.
„Изборът на Пендаровски за президент на Северна Македония показа превес на градското мислене и евроатлантическата ориентация, но трудната победа на втория тур е предупреждение към управляващите от СДСМ“, отбеляза още той.
„Албанският фактор е абсолютно незаобиколим фактор. В момента председател на парламента е етнически албанец и по силата на конституцията той замества държавния глава, тъй като там няма длъжност вицепрезидент“, допълни журналистът.
От своя страна друг дългогодишен кореспондент в Скопие - Коста Филипов, подчерта, че на изборите „СДСМ е получил жълт картон от избирателите“.
„Защото местните избори бяха само преди година и половина година, когато СДСМ и Зоран Заев спечелиха почти всички общини в страната“, каза журналистът.
Според него има риск новият президент на Северна Македония да попадне в сянката на премиера Зоран Заев и да не изгради собствен политически образ. Сравнението е с предишното управление на Никола Груевски и настоящия македонски президент Георги Иванов.
„Обикновено политиците в Северна Македония не обръщат страниците от миналото, за да видят какви грешки са правели техните предшественици“, коментира Филипов.
Още от Свят
САЩ нанесоха серия удари по Иран
Според CENTCOM ударите са били отговор на атаките на Иран срещу три търговски кораба, преминаващи през Ормузкия проток
ЕП удари по проруската ос: започва проверка на путинското семейство, в която членува и „Възраждане“
Проверката ще установи дали ЕСН действително защитава принципите на демокрацията, върховенството на закона и правата на човека – задължителни условия за всяка европейска политическа партия.
Линдзи Греъм: Украйна надмина всички очаквания – сега е моментът Путин да бъде принуден към мир
Сенаторът подчерта, че именно това лято е най-подходящият момент да бъде оказан максимален икономически и политически натиск върху Кремъл