21 Май, 2026

Експерти: При "бонус-малус" парите, събирани от застрахователите, няма да се увеличат

Експерти: При "бонус-малус" парите, събирани от застрахователите, няма да се увеличат

Те само справедливо ще се разпределят сред лошите и примерните шофьори

Въвеждането на системата "бонус-малус" няма да повиши общата сума, събирана от застрахователите за задължителната "Гражданска отговорност" /ГО/, съобщи Владимир Савов, член на КФН, по време на обществена дискусия, организирана от Комисията за финансова надзор в НДК. 

При регистрирани в страната 3 143 568 автомобила, по данни на КАТ за 2016 година, компаниите събират годишно 943 070 400 лева само по тази застраховка при средна премия от 300 лева на кола. При въвеждането на "бонус-малус" парите, събирани от фирмата няма на се увеличат, а само справедливо ще се разпределят сред лошите и примерните шофьори, подчертаха експертите. По данни на МВР за 2017 година в страната са наложени санкции на собствениците на 1 134 718 автомобила или 64 на сто от колите не са били обект на санкции, посочи Владимир Савов, цитиран от БТА.

След първата година, на въвеждане на системата "бонус-малус" се очаква 87,7 на сто от собствениците на колите /2 755 392 души/ да плащат с 10 процента по-евтина застраховка; 7,6 на сто / 238 742 души/ да плащат застраховка с оскъпяване от 10 - 30 процента, както и 0,4 на сто от собствениците на коли - 11 028 души да плащат четири пъти по-скъпа премия.
Сподели:

Коментари (0)

Кънчо Стойчев: Поради липса на държава, търговските вериги нахлуха по безумен начин на родния пазар

Кънчо Стойчев: Поради липса на държава, търговските вериги нахлуха по безумен начин на родния пазар

Пазар без регулация е джунгла, той се нуждае от контрол по правилния начин, смята още анализаторът

Премиерът уволни шефа на БАБХ

Премиерът уволни шефа на БАБХ

Решението влиза в сила от днес и е взето по предложение на министъра на земеделието, няма официална информация кой ще поеме Агенцията

ЕП и Съветът на ЕС се споразумяха за прилагане на търговското споразумение със САЩ

ЕП и Съветът на ЕС се споразумяха за прилагане на търговското споразумение със САЩ

Тръмп заплаши ЕС с налагане на нови мита, ако ратификацията на това споразумение не се осъществи преди 4 юли