21 Юни, 2026

Икономисти: Проверките на цените са по-скоро изпращане на послание, а не решение

Снимка: БГНЕС

"Главният механизъм за контрол на цените представлява конкуренцията, която трябва да предоставя качествена алтернатива на всеки продукт." Затова Михаил Кръстев и доц. Косьо Стойчев смятат, че държавата греши с подхода.

Масовите проверки на цените на храните от страна на регулаторите са по-скоро опит да се изпрати послание към търговците, отколкото ефективно решение на проблема

Около тази теза се обединиха двама икономисти - изпълнителният директор на Съюза за стопанска инициатива икономистите Михаил Кръстев и преподавателят в СУ доц. Косьо Стойчев в ефира на Нова нюз. 

Михаил Кръстев заяви, че доказването на "необосновано повишение на цените" е изключително сложен процес, който трудно би издържал в съда.

"Това изисква анализ на логистиката, пазарната ситуация, сектора, регионален анализ. Много е сложно. По-скоро става въпрос за едно послание към търговците, че не трябва да действат прекалено рязко в този чувствителен за обществото период", каза Кръстев.

Доц. Косьо Стойчев подкрепи тезата, че държавата "малко се е пренавила" в желанието си да дисциплинира пазара. Според него в крайна сметка потребителят е този, който взима решения, а основният механизъм за контрол е конкуренцията.

"Главният механизъм за контрол на цените представлява конкуренцията, която трябва да предоставя качествена алтернатива на всеки продукт", отбеляза доц. Стойчев.

 

Сподели:
Левски: Няма да преведем нито евро на Божков преди компетентните институции да се произнесат

Левски: Няма да преведем нито евро на Божков преди компетентните институции да се произнесат

Институциите трябва да преценят дали поисканото плащане е допустимо и дали не представлява заобикаляне на международни санкции

Адвокатът на "Левски" за заплахата на Божков: Няма как клубът да бъде изваден от евротурнирите

Адвокатът на "Левски" за заплахата на Божков: Няма как клубът да бъде изваден от евротурнирите

Казусът има изцяло търговски характер и не може да доведе до спортни санкции

Министър Петрова: Преговорите с Турция по договора с „Боташ“ приключват до два месеца

Министър Петрова: Преговорите с Турция по договора с „Боташ“ приключват до два месеца

По думите ѝ, намаляване на таксите за пренос на газ би било възможно при цялостно предоговаряне на споразумението и на "параметрите му в контекста на новите пазарни условия"

Коментари (0)