20 Май, 2026

Историци в остър дебат за скандалните учебници по история

Историци в остър дебат за скандалните учебници по история

Недоволството е изненадващо, тъй като учебниците са минали през рецензии и експерти в Министерството на образованието. В момента тази вълна на недоволство е чисто политическа. Целите са да бъде осъден напълно комунизмът. Няма период, който да се очертава само с лоши качества. Това заяви съавторът на предизвикалият скандал нов учебник по история за 10-ти клас проф. Искра Баева в студиото на БНТ.

Различна позиция защити историкът от Нов български университет доц. д-р Лъчезар Стоянов. 

"Реакцията не е политическа и проблемът в учебниците не е политизиран. Историци и общественици подхванаха темата за учебниците по история", категоричен бе университетският преподавател.

"Недопустимото в учебника по история е именно опитът да се размие оценката на тоталитарните режими. Трите тоталитарни идеологии са неприемливи, каквито са световните оценки. Тоталитарните режими не могат да се представят с балансирани оценки и режимът не може да се оценява добре. Имаше масови репресии, с цел да се смаже човешката същност", допълни Стоянов.

"Режимът трябва да се остави на оценките на историците", аргументира на свой ред позицията си проф. Баева, което е в някакъв смисъл нон сенс като теза.

"Европейската съвест категорично не приема комунизма. Пътят за помирението е чрез памет. Представената идеология на комунизма не е приемлив. В края на раздела за комунизма, режимът е представен силно позитивно и се прави внушение, че в крайна сметка това е много добър период. Тодор Живков е представен с цели 10 снимки и като личност на века", видимо възмутен коментира  доц. Стоянов.

Сподели:

Коментари (0)

Надежда Йорданова:  Управляващото мнозинство връща практики от времето на „Тройната коалиция“

Надежда Йорданова: Управляващото мнозинство връща практики от времето на „Тройната коалиция“

Тя допълни, допълни, че мотивите за промените, свързани с „по-ефективен законодателен процес“, според нея прикриват други цели

Командващият въоръжените сили на САЩ: Путин използва Африка като „портфейл“ за войната в Украйна

Командващият въоръжените сили на САЩ: Путин използва Африка като „портфейл“ за войната в Украйна

В същото време САЩ се сблъскват с „черна дупка в разузнаването“ в региона, отбеляза Андерсън

Тео Ушев: Човек, който открито се подиграваше с Дара и Евровизия е "назначен" да отговаря за мероприятието...

Тео Ушев: Човек, който открито се подиграваше с Дара и Евровизия е "назначен" да отговаря за мероприятието...

"Аз го виждам така - специални гости ще бъдат Филип Киркоров и Кобзон. От българска страна Ритон и Веселин Маринов", казва той