Starship, който се подготвяше за десетия си полет, претърпя сериозна авария, докато беше на изпитателен стенд в Starbase“, заявиха от компанията SpaceX на мултимилиардера Илон Мъск
Мегаракета Starship на компанията SpaceX на мултимилиардера Илон Мъск избухна по време на рутинна проверка в Starbase, Тексас
След инцидента няма ранени, съобщиха местните власти.
„В 23:01ч. (местно време), по време на рутинно статично изпитание в Starbase, Тексас, Starship 36 на SpaceX претърпя катастрофална авария и експлодира“, написаха в страницата си във Facebook властите на окръг Камерън (Тексас), цитирани от Агенция Франс прес.
„За щастие, към момента не са съобщени ранени. Бяха бързо въведени аварийни протоколи и се води разследване за установяване на причината за инцидента“, уточняват те.
Starship, който се подготвяше за десетия си полет, претърпя сериозна авария, докато беше на изпитателен стенд в Starbase“, заявиха от SpaceX в съобщение в X, като уточниха, че „беше поддържана зона за безопасност около обекта по време на цялата операция“ и че „целият персонал е невредим“.
„Нашият екип в Starbase работи активно за осигуряване на безопасността на тестовия обект и непосредствената му околност в сътрудничество с местните власти“, подчертават от компанията, като уверението е, че „няма опасност за жителите“.
Това не е първия неуспех за тази ракета, която е с размерите на 40-етажна сграда и е най-мощната, проектирана досега. На 27 май Starship успя да достигне космоса, но корабът експлодира преди планирано кацане на Земята.
Още от Свят
Китайските стоки стават по-скъпи от 1 юли: Мито за всяка стока в пратка под 150 евро
"Ако имате 2 тениски, те ще бъдат обложени с 3 евро. Ако имате 3 тениски, пак е 3 евро, но ако имате една тениска, една чанта и едни обувки, имате 3 различни артикула по вид и тогава вече имате 3 по 3 – 9 евро“, посочва изпълнителният директор на Българската е-комерс асоциация Жанет Найденова
Стармър обяви напускане и на премиерския пост, и на лидерството на Лейбъристката партия
Приемам го с достойнство, каза премиерът на Великобритания. По думите му, многократно му е било казвано, че партията е „приключила“, но той е доказал, че тези хора грешат
След преговорите между Иран и САЩ: Швейцария очаква веднага да започнат техническите договорки
Посредниците Пакистан и Катар съобщават, че преговарящите са постигнали съгласие по „пътна карта за сключване на окончателно споразумение в рамките на 60 дни“