25 Юни, 2026

Експлозия в руска лаборатория, в която се пазят вируси на ебола и едра шарка

Експлозия в руска лаборатория, в която се пазят вируси на ебола и едра шарка

Опасният инцидент е станал в някогашен център за разработване на биологични оръжия

Експлозия и пожар възникнаха в някогашен център за разработване на биологични оръжия от времето на СССР, съобщава БТА. Русия обяви, че няма опасност от заразяване вследствие на инцидента. 

Експлозията е избухнала в понеделник във "Вектор", който днес е държавен Център за изследвания на вирусите и биотехнологии. Това е един от двата центъра в света, където се съхранява вирусът на едрата шарка. В центъра, намиращ се в района на Новосибирск, се съхраняват и други заразни вируси, включително на еболата.

Федералната служба Роспотребнадзор, която извършва санитарно-епидемиологичен контрол, съобщи, че в помещение, в което се извършва ремонт, е избухнала газова бутилка и това е предизвикало пожар. Един служител е ранен, има счупени прозорци, но пожарът е бил овладян, конструкцията на сградата не е пострадала. В засегнатата от пожара част на сградата няма опасни субстанции.

Новосибирск е третият по население град в Русия с над 1,5 милиона жители.
Сподели:
Зеленски: Ще нанасяме превантивни удари по обекти, които Русия използва за военни цели

Зеленски: Ще нанасяме превантивни удари по обекти, които Русия използва за военни цели

"Дадох указания на разузнавателните ни служби и на въоръжените сили"

Невиждани горещини в Западна Европа: Спрени влакове, ученици са на изпити в катедрали

Невиждани горещини в Западна Европа: Спрени влакове, ученици са на изпити в катедрали

Рязко скочиха продажбите на вентилатори и всякакви охлаждащи устройства, което доведе и до по-високи цени на електроенергията

Иранската революционна гвардия: Безопасното преминаване през Ормуз е възможно само по контролирани от Иран коирдори

Иранската революционна гвардия: Безопасното преминаване през Ормуз е възможно само по контролирани от Иран коирдори

"Всеки маршрут през Ормузкия проток извън контрола на Техеран е неприемлив"

Коментари (0)