15 Януари, 2026

Експлозия разтърси конвоя на палестинския премиер

Експлозия разтърси конвоя на палестинския премиер

Рами Хамдала

Инцидентът се е случил след влизането на конвоя в град Газа за рядка визита в контролираната от „Хамас" територия

Седем души пострадаха, след като конвоят, превозващ премиера на Палестинската автономия Рами Хамдала на посещение в ивицата Газа, беше нападнат след влизане в анклава. Това съобщиха палестински телевизии и израелски издания. По-късно информацията беше потвърдена за "Ройтерс" от граничен служител в района на Газа.

Причината за взрива не е известна. Хамдала, който управлява Палестинската автономия от Западния бряг и посещава Газа за откриването на завод за преработка на отпадъци, обвини организацията "Хамас" за случилото се. От кабинета на президента Махмуд Абас обявиха, че "Хамас" трябва да бъде държана отговорна за "малодушната атака" срещу "единството на палестинския народ."

Вътрешното министерство на Газа, което се управлява от "Хамас", обяви, че службите за сигурност в анклава вече разследват инцидента. "Хамас" междувременно осъди атаката.

"Хамас" завзе властта в Газа преди близо десетилетие. Оттогава опитите за помирение претърпяват провал, а разговорите от последните месеци са в застой, макар организацията да се съгласи в Кайро през октомври да предаде контрола на управляваната от "Фатах" Палестинска автономия и да работи за кабинет на единството.

За Хамдала визитата в Газа е първата от пет месеца. "Ройтерс" цитира обръщението му по време на церемония за откриване на централата, излъчено по местна телевизия, според което три коли са били повредени.

В делегацията е още шефът на палестинското разузнаване Маджид Фарадж, пише израелският в. "Йедиот ахронот". Според изданието всички ранени са от охраната на премиера и другите в делегацията. Палестински издания говорят за "опит за убийство".

Сподели:

Коментари (0)

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

Неназован израелски официален представител също е заявил, че Тръмп вероятно е взел решение за намеса, макар че мащабите и сроковете все още не са ясни

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да  пиеш

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да пиеш

Както пише Politico, тя е изразила това мнение по време на разговор с лидерите на политическите групи в Европейския парламент

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Ларс Льоке Расмусен призова Вашингтон да се ангажира с „уважително“ сътрудничество по отношение на арктическия остров, който се контролира от Копенхаген