7 Декември, 2025

Екстрадират в Русия Александър Стоцки - момчето с украинския флаг

Екстрадират в Русия Александър Стоцки - момчето с украинския флаг

Александър Стоцки

Има реален риск за сигурността и живота му

Върховният административен съд окончателно отказа политическо убежище в България на руския опозиционер и противник на войната срещу Украйна Александър Стоцки.  

Той многократно е осъждал публично режима на Путин. По време на прожекция на пропагандния филм „Азовсталь“ в руския културен център, внушаващ лъжлива представа за събитията, Стоцки издигна украински флаг и се опита да обясни позицията си. Думата обаче му беше отнета – охраната го изхвърли грубо от залата.

"В България изведнъж се почувствах като в Русия", споделя Стоцки.

В мотивите за отказа на ВАС се твърди, че "няма основания да бъде прието, че от страна на официалните власти в Руската федерация се предприемат безогледно масови репресии срещу гражданите, изразяващи по един или друг начин недоволство от политиката на президента". Не е ясно на какво е базирана преценката на ВАС на фона на лавината от репресии и посегателства срещу опозиционери в Русия, включително такива, по които има реакция от международни организации.    

Ако Александър Стоцки бъде екстрадиран в Русия, срещу него ще започне съдебно преследване – Москва вече прие законодателство, криминализиращо критиките срещу войната в Украйна. Има реален риск за живота и сигурността му. 

Сподели:

Коментари (0)

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

„Благодарен съм за подкрепата на България за нашето присъединяване към ЕС и за нейния принос към нашата устойчивост, по-специално за транзита на газ към Украйна“, добави Сибига.

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Максималните температури ще са между 6° и 11°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 43 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин.

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”