12 Август, 2026

Екстремното време в Европа взело 200 000 жертви за 4 години

снимка: БГНЕС

От организацията предупреждават, че очакваните по-високи от средните температури през летния сезон представляват сериозна опасност за здравето, като могат да доведат до изтощение от жега и животозастрашаващ топлинен удар

Повече от 200 000 души в Европа са починали от причини, свързани с горещините през последните четири години, като повечето от случаите са били предотвратими, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на съобщение на Регионалната служба за Европа на Световната здравна организация (СЗО).

От организацията предупреждават, че очакваните по-високи от средните температури през летния сезон представляват сериозна опасност за здравето, като могат да доведат до изтощение от жега и животозастрашаващ топлинен удар.

Регионалният директор на СЗО за Европа Ханс Клуге посочи, че климатичните промени вече представляват „ясна заплаха“, а екстремните горещини са се превърнали в повтаряща се криза, която засяга здравните системи и инфраструктурата.

Според експертите сред основните мерки за предпазване са избягване на излагане на слънце в най-горещите часове на деня, престой в прохладни помещения, прием на достатъчно течности и носене на леки и светли дрехи.

От организацията подчертават също необходимостта от редовна грижа за възрастни хора, хора с хронични заболявания и самотно живеещи лица, които са особено уязвими при високи температури.

Работещите на открито и в тежки условия са сред най-застрашените групи, когато нямат възможност за гъвкаво работно време или почивки в най-горещите части на деня.

Същевременно метеоролози предупреждават и за формирането на климатичния феномен Ел Ниньо в Тихия океан, който може да засили екстремните метеорологични явления по света, пише още Асошиейтед прес.

Сподели:
Фериботът в Оряхово е в криза заради ниските води на Дунава, служителите зоват за помощ

Фериботът в Оряхово е в криза заради ниските води на Дунава, служителите зоват за помощ

През последните четири години дружеството периодично е търпяло загуби заради засушаването. Досега обаче не се е стигало до толкова продължително прекъсване в неговата работа.

 Какво ще зърнем от България -  Европа потъва в пълно слънчево затъмнение на 12 август

Какво ще зърнем от България - Европа потъва в пълно слънчево затъмнение на 12 август

Космическият танц ще докосне родното небе за едва десетина минути, а геометрията на затъмнението оставя много тесен времеви прозорец за наблюдение непосредствено преди самия залез.

WSJ: Държавите от Залива приемат очертаващата се реалност в Ормуз с ирански контрол

WSJ: Държавите от Залива приемат очертаващата се реалност в Ормуз с ирански контрол

Износителите на петрол и газ не харесват подготвяното ново споразумение за повторно отваряне на водния път, но го виждат като най-добрия от лошите варианти, съобщава The Wall Street Journal

Коментари (0)