България
Елен Герджиков: Към момента София разполага с 460 млн. куб. м вода при годишно потребление около 140 млн.
София няма да загуби нито един литър вода, каза Елен Герджиков, председател на Столичния общински съвет, в Сутрешния блок на БНТ.
"Водният баланс на София е повече от добър. София към този момент разполага с 460 млн. куб. м вода при годишно потребление около 140 млн. Това означава, че за следващите няколко години, дори при продължително засушаване, дори при няколко последователни години с недостатъчно валежи, София е гарантирана със своето водоснабдяване", разкри Герджиков.
По думите му още в предварителните разговори с правителството кметът на София е защитила интереса на софиянци.
"Първото условие, което поискахме от държавата, са тези количества, които бъдат отпуснати за Перник, да бъдат компенсирани с вода от яз. "Белмекен". Това е заложено в доклада, който днес ще разгледа и надявам се да приеме СОС. Така че София няма да загуби нито един литър вода", каза Герджиков.
Второто условие е да бъде монтиран специален спирателен кран на "Мало Бучино" на изхода на Столична община, тоест това означава, че каквото и да се случи, столичани ще имат възможност да спрат водата, за да запазят своя воден баланс.
Още тази година държавата трябва да започне ремонт на язовирната стена на "Бели Искър", добави той.
Фактор
"Водният баланс на София е повече от добър. София към този момент разполага с 460 млн. куб. м вода при годишно потребление около 140 млн. Това означава, че за следващите няколко години, дори при продължително засушаване, дори при няколко последователни години с недостатъчно валежи, София е гарантирана със своето водоснабдяване", разкри Герджиков.
По думите му още в предварителните разговори с правителството кметът на София е защитила интереса на софиянци.
"Първото условие, което поискахме от държавата, са тези количества, които бъдат отпуснати за Перник, да бъдат компенсирани с вода от яз. "Белмекен". Това е заложено в доклада, който днес ще разгледа и надявам се да приеме СОС. Така че София няма да загуби нито един литър вода", каза Герджиков.
Второто условие е да бъде монтиран специален спирателен кран на "Мало Бучино" на изхода на Столична община, тоест това означава, че каквото и да се случи, столичани ще имат възможност да спрат водата, за да запазят своя воден баланс.
Още тази година държавата трябва да започне ремонт на язовирната стена на "Бели Искър", добави той.
Още от България
Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев
"Няма поръчка за 1 млрд. евро. Има за 490 млн. евро - Шишков не може да борави с цифри"
Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев
"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"
Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски
В 16:19 ч в Районно управление - Карнобат е подаден сигнал от началника на пътническия влак №30133 по линията Карлово - Бургас, че локомотивът на композицията е обхванат от пламъци