6 Декември, 2025

Елена Поптодорова: Пред Тръмп има две възможности, но в САЩ ще остане съмнението, че вотът е откраднат

Елена Поптодорова: Пред Тръмп има две възможности, но в САЩ ще остане съмнението, че вотът е откраднат

Елена Поптодорова

„Дните до 20-и януари не са достатъчни за импийчмънт на Доналд Тръмп. Намерението и на демократи, и на републиканци са да не се бави процедурата. Не е ясно дали ще се викат свидетели, които да отговарят за тезата на камарата. За първи път в камарата имаше двупартийно гласуване в историята на САЩ“. Това заяви бившият ни посланик в САЩ Елена Поптодорова пред БНР. 

„От друга страна, Доналд Тръмп и към днешна дата твърди, че е победил на президентските избори. Ще остане съмнението, че вотът е бил откраднат. Тръмп призова да се спре насилието, но друг е въпросът кой ще го послуша. Днес имаше резултати от проучване, което показа, че 80% от републиканците са зад Доналд Тръмп. В партията предстои тепърва вътрешно търсене и нова конфигурация. Възможностите са две – или Доналд Тръмп ще обособи свое крило, или ще се опита да се наложи в партията. Мисля, че ще настъпят процеси за „пренаместване“ в партията чрез друг водач. След импийчмънта, който вероятно няма да успее, логиката сочи, че президентът няма да получи високи постове. Много високи ще текат, въпреки че резултатите са 50 на 50. Джо Байдън направи целенасочено изявление, в което призова своите колеги да не се съсредоточават в импийчмънта, а в справянето с последствията от пандемията. Затова и демократите, и републиканците имат интерес процедурата по импийчмънта да приключи по-бързо, за да може администрацията на Байдън да заработи по-бързо. Във всички случаи ще има ревизия около проблема с иранската сделка“, каза още Поптодорова. 
Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той