17 Март, 2026

Поптодорова: Прогнозите на български политици за глобална война обслужват вътрешни цели

Поптодорова: Прогнозите на български политици за глобална война обслужват вътрешни цели

Елена Поптодорова

Идните часове и дни ще решат дали ще се развие регионална война

„Ако гледаме стриктно обстоятелствата на място и правим достатъчно дълбок анализ на конфликта, ангажираността на държавите, ще разберем, че все пак говорим за регионална война“.

Това заяви пред бТВ по повод събитията в Близкия изток Елена Поптодорова, бивш посланик в Съединените щати и вицепрезидент на Атлантическия клуб в България.

Тя поиска да се разграничи от „катастрофичните прогнози за глобална война, които излизат от устата на български политици“. Според нея те обслужват вътрешнополитически цели.

Според нея идните часове и дни ще предопределят дали ще се развие регионална война или ще остане тази размяна на удари - т.е. дали ще се запази настоящата география на конфликта, целяща окончателното разрушаване от Израел на „Хизбула“ и военни действия по отношение на „Хамас“, или ще обхване останалите „прокси поддръжници на Иран“: Ирак, Сирия, хутите в Йемен. Конфликтът няма да има близък завършек докато Израел не постигне гаранция за собствената си сигурност, добави Поптодорова.

В изстреляните ракети от Иран към Израел тя видя стремеж да бъдат поразени военни обекти, а не граждански.
„Очевидно се надяват, че подобен ще бъде и отговорът на Израел“, смята Поптодорова.
Тя добави, че Иран не трябва да си представя, че Израел може да бъде възпрян - засега САЩ успяват да забавят отговора на Нетаняху, но размяна на удари ще има и вбъдеще.

Поптодорова каза още, че САЩ, които имат най-силния лост да въздействат върху Израел в момента, са в колеблива позиция - 4 седмици остават до президентските избори и ще търсят ефекта „и вълкът сит, и агнето цяло“ – да бъде подкрепян Израел, но същевременно това да не бъде за сметка на гласове.

Събеседничката обобщи, че това, което се случва, за България значи много силни мерки за укрепване на националната и граничната сигурност.

Сподели:

Коментари (0)

Политолог: В листите на Радев е "същата кохорта" като при Симеон Сакскобургготски

Политолог: В листите на Радев е "същата кохорта" като при Симеон Сакскобургготски

Според Георги Проданов отсъствието на кметове в листите на ГЕРБ е знак за загуба на предсрочните парламентарни избори

Шофьори на линейки в Бургас протестират заради много наложени глоби за превишена скорост

Шофьори на линейки в Бургас протестират заради много наложени глоби за превишена скорост

От "Пътна полиция" - Бургас коментираха, че могат да бъдат анулирани тези фишове и глоби, ако се докаже с документи, че шофьорите са били по сигнал

72 общини получиха 54 млн. евро за проекти по инвестиционната програма

72 общини получиха 54 млн. евро за проекти по инвестиционната програма

Плащанията са авансови, междинни и окончателни, както и за строителен и за авторски надзор, във връзка с етапите на изпълнение на проектите