27 Юли, 2026

Макрон: В преговорите за Ливан да се включат всички страни от региона

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Това е нужно, за да можем наистина да изградим условия за траен мир, при които да бъдат спазвани суверенитетът на Ливан и неговата териториална цялост, както и да бъде разоръжено трайно движението "Хизбула", каза още френският президент

Френският президент Еманюел Макрон призова днес в преговорите за Ливан да се включат "всички страни от региона, които са загрижени за неговата сигурност", за да бъде постигнат траен мир там, предаде Франс прес.

"Ливан е подложен днес на много силно напрежение и ние всички ще работим за удължаване на примирието", каза Макрон, застанал до кипърския президент Никос Христодулидис, преди неформална европейска среща в столицата на Кипър - Никозия.

Затова преговорите трябва да се състоят в адаптирана рамка - в тях да участват както Ливан и Израел, така и всички страни от региона, които са загрижени за сигурността и стабилността на Ливан в дългосрочен план, изтъкна френският лидер.

Това е нужно, "за да можем наистина да изградим условия за траен мир, при които да бъдат спазвани суверенитетът на Ливан и неговата териториална цялост, както и да бъде разоръжено трайно движението "Хизбула", каза още френският президент.

Макрон каза, че Франция е готова да организира конференция за подкрепа на ливанските въоръжени сили.

Израелският посланик в САЩ Йехиел Лейтер заяви в средата на този месец, че Париж няма място в разговорите между Израел и Ливан.

Елисейският дворец отговори, че "мнозина ще са доволни да могат да разчитат на Франция, включително израелците", когато ще трябва ливанските власти да възстановяват сигурността и суверенитета върху цялата ливанска територия.

 

Сподели:
МВнР на Иран с критики и заплахи към различни държави

МВнР на Иран с критики и заплахи към различни държави

Великобритания беше критикувана заради разполагането на нейна територия на американски военни самолети. Говорителят Есмаил Багаи заяви, че новият премиер Анди Бърнам трябвало да отговаря за продължаването на тази политика.

Украйна ликвидира командира на руския 201-и полк: пореден удар по висшите офицери на Москва

Украйна ликвидира командира на руския 201-и полк: пореден удар по висшите офицери на Москва

Украинските сили са ликвидирали полковник Вадим Стременко, командир на руския 201-и отделен стрелкови полк, сочат публикации в X и Telegram. Случаят идва след серия удари срещу високопоставени руски офицери и подсказва последователна стратегия за отслабване на военното командване на Русия.

Кремъл остро реагира на изявлението на Зеленски за 30 000 севернокорейски войници

Кремъл остро реагира на изявлението на Зеленски за 30 000 севернокорейски войници

„Не смятам за необходимо да коментирам това. Не  Зеленски трябва да говори за нашите планове“, заяви Песков.

Коментари (0)