18 Май, 2026

Емил Хърсев: Защо обсъждаме сериозно бюджет на правителство, което буквално дни го делят от служебния мандат

Емил Хърсев: Защо обсъждаме сериозно бюджет на правителство, което буквално дни го делят от служебния мандат

Емил Хърсев

Според него служебната власт умишлено е свила прогнозата за ръста на приходите, свидетели сме на ширещ се популизъм

„Този дефицит, който всички обсъждаме, се е натрупал по две линии – изкуствено намаляване на приходите на държавата с предоставянето на изключения, предимно от ДДС, предоставяне на субсидии като помощите за доплащане на цената на енергията и горивата.“ Това каза в студиото на  Euronews Bulgaria финансистът Емил Хърсев.

„Не разбирам защо обсъждаме сериозно бюджета от едно правителство, което го дели буквално дни от неговия служебен мандат“, посочи Хърсев.

"Имаме избран парламент и аз не бих изхождал от презумпцията, че този парламент няма да извърши първата си конституционна функция – да излъчи правителство", коментира той.

Финансистът не очаква проектобюджета на служебния кабинет да бъде гласуван в парламента. Според него служебната власт умишлено е свила прогнозата за ръста на приходите, за да може да си осигури финансов буфер за непредвидени разходи.

„Аз съзирам в тези предложения за щедрост начална оферта за поредното парламентарно наддаване“, добави той.

По думите на Хърсев сме свидетели на масово ширещ се популизъм.

Сподели:

Коментари (0)

Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България на положителна

Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България на положителна

Според рейтинговата агенция, конфликтът в Близкия изток ще забави растежа в България в краткосрочен план, но до 2029 г. растежът на БВП ще бъде средно 2,6%, като ще надхвърли този в еврозоната

Николай Василев: Ще говори ли правителството за инвестиции или само за комунистически цени?

Николай Василев: Ще говори ли правителството за инвестиции или само за комунистически цени?

Моята препоръка към новата власт е сега те да направят необходимите реформи, да предприемат спешни мерки, да изкарат бюджета на излишък, да орежат разходите мощно, за да влязат под 40% от БВП, както е било. Тогава ще ги подкрепям от сутрин до вечер, каза бившият вицепремиер и министър на икономиката

Тръмп обяви, че Пекин купува до 750 самолета "Боинг"

Тръмп обяви, че Пекин купува до 750 самолета "Боинг"

Китайска поръчка за около 500 самолета е била обект на обсъждане преди срещата между Тръмп и Си Дзинпин. Ако Китай закупи повече от 500 самолета, това би била най-голямата поръчка в историята на авиацията.