От днес започваме радикални действия, обяви министърът
В момента правим безумни неща, за да се разреши проблемът в Перник. Копаят се огромни дупки, отвсякъде тече, тръбите са на дупки. От днес започваме съвсем радикални действия, обяви в ефира на Нова телевизия министърът на икономиката Емил Караниколов.
Той беше категоричен, че местното ВиК не си е свършило работата. "ВиК не могат да представят дори схема на инфраструктурата", възмути се министърът.
"Това е инфраструктура, която не е ремонтирана от самото изграждане. Отваряме дупки, шахти, оказва се, че ВиК нямат материали за ремонт. Идват хора, експерти, но положението е изключително тежко", заяви той.
Емил Караниколов съобщи, че решението е изцяло подмяна на тръбите. Сега се губят 90 л/сек. вода. Предстои да се видят анализите на експертите. Трябва да се съгласува всичко и с Басейнова дирекция. По думите на министъра проблемът с водата в Перник не е само канализацията, а цялата система и идва още от водопотока от яз. "Студена".
"Пречиствателната станция не е довършена или поне не е проектирана както трябва. И се губят много количества вода", обясни още Караниколов.
На въпрос за кражба на питейна вода, той каза, че няма доказателства за това. Стана ясно, че подобна кражба може да бъде трудно доказуема. И разкри, че перничани много говорят за това, че предприятието "Стомана" използва вода нерегламентирано, но никой не казва директно това. Емил Караниколов определи това като "легенди".
Министърът на икономиката призна, че на перничани е било причинено огромно неудобство. Той изказа песимизъм, че всичко може да се реши бързо. Подчерта, че е важно всичко да се започне отначало, отколкото да се пусне водата на Перник и после наново да се спира.
Фактор
Той беше категоричен, че местното ВиК не си е свършило работата. "ВиК не могат да представят дори схема на инфраструктурата", възмути се министърът.
"Това е инфраструктура, която не е ремонтирана от самото изграждане. Отваряме дупки, шахти, оказва се, че ВиК нямат материали за ремонт. Идват хора, експерти, но положението е изключително тежко", заяви той.
Емил Караниколов съобщи, че решението е изцяло подмяна на тръбите. Сега се губят 90 л/сек. вода. Предстои да се видят анализите на експертите. Трябва да се съгласува всичко и с Басейнова дирекция. По думите на министъра проблемът с водата в Перник не е само канализацията, а цялата система и идва още от водопотока от яз. "Студена".
"Пречиствателната станция не е довършена или поне не е проектирана както трябва. И се губят много количества вода", обясни още Караниколов.
На въпрос за кражба на питейна вода, той каза, че няма доказателства за това. Стана ясно, че подобна кражба може да бъде трудно доказуема. И разкри, че перничани много говорят за това, че предприятието "Стомана" използва вода нерегламентирано, но никой не казва директно това. Емил Караниколов определи това като "легенди".
Министърът на икономиката призна, че на перничани е било причинено огромно неудобство. Той изказа песимизъм, че всичко може да се реши бързо. Подчерта, че е важно всичко да се започне отначало, отколкото да се пусне водата на Перник и после наново да се спира.
Още от България
Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?
Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка
Кирил Петков към Румен Радев: С лафове, хитри фрази и добър ПР не се управлява държава
Когато още не знаеш къде си: всякакви хитреци се опитват да се закачат на държавната хранилка, без дори да се усетиш, затова се вслушайте в критиките на Асен Василев...
Ивайло Мирчев: Това не е бюджет на реформите - или е сгрешен, или е злонамерен, но ще плащат всички
Дори когато фалира КТБ и трябваше да бъдат налети милиарди, дефицитът беше доста по-нисък от този на Гълъл Донев, изтъква в интервю за Дарик съпредседателят на "Да, България"