Емил Радев, снимка: Facebook
България и Румъния са държани като заложници извън Шенген заради вътрешнополитически борби в Австрия и Нидерландия. Всички опорки как мигрантският поток минава безпрепятствено през българските граници бяха опровергани, заяви в интервю за БГНЕС Емил Радев, депутат в Европейския парламент от групата на ЕНП, под чиято егида в Брюксел се проведе конференцията на тема "Разширяването на Шенген: Ключовата роля на България за сигурността на границите на ЕС".
"Не може да хвалят Гранична полиция и МВР, че си вършат добре работата, а от друга гледна точка, чисто политически, да ни отрязват достъпа до Шенген", заяви Емил Радев. "Виждаме, че вътрешнополитическите борби държат България и Румъния заложник вече 12 години вън от Шенгенското пространство".
Евродепутатът отбеляза, че страната ни губи стотици милиони годишно заради това решение.
"Българските туристи стоят по границите с часове лятно време, а чужденците, които искат да влязат в България, също. Камионите ни стоят по границите и транспортният бизнес губи 150 млн. годишно само от това, че с Румъния има граничен контрол. Губят също логистиката, производства и чуждестранните инвеститори в България", припомни Радев.
Той отбеляза, че 12 години извън Шенген, при това без всякакви основания, подхранват евроскептицизма в България.
"За съжаление, все повече и повече виждаме, че в Европа има двойни стандарти", каза Емил Радев.
Политикът подчерта, че в рамките на Европейския парламент е извоювана пълна подкрепа за България, а последната резолюция на ЕП в подкрепа на присъединяването ни към икономическото пространство е доказателство за това.
"С огромно мнозинство се прие последната резолюция. Европейската комисия също ни подкрепя. Остава Европейският съвет и там идва ролята на правителството", заяви Радев.
По отношение на политиката, която България трябва да води, за да се противопостави на ветото, той коментира:
"Не трябва да бъдем толкова меки, защото пробваме това с години - да не ги дразним. Виждаме, че румънците в един момент приеха много по-твърди стъпки. Те наложиха вето на двама офицери от Австрия за НАТО, защото там се иска единодушие. Смятат да заведат и дело в Европейския съд. Дори поканиха ЕП да се присъедини на страната на Румъния".
"Видяхме какви са реакциите на румънските граждани спрямо австрийския бизнес в страната и всичко това в един момент дава други сигнали", подчерта депутатът от групата на ЕНП. Той добави, че към настоящия момент проблемът идва в Европейския съвет.
Радев настоя българската дипломация и правителство да направят всичко възможно и с цената на всичко през декември да има положителен отговор за България и Румъния.
"Ако няма положителен отговор, трябва да се предприемат съответните стъпки. Защо да не се присъединим и към евентуално дело от страна на Румъния. Можем да договорим свободна граница с румънското правителство, така че да улесним преминаването между двете държави, доколкото е възможно. Тези стъпки са на дневен ред и трябва да имаме адекватна реакция, ако за пореден път получим отказ", заяви Емил Радев в заключение.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас