7 Юни, 2026

"Енергоатом" достави части за ремонта на Запорожката АЕЦ

"Енергоатом" достави части за ремонта на Запорожката АЕЦ
снимка: БГНЕС/ЕРА

Възстановени са и критичните запаси от химикали, които са необходими за работата най-голямата централа в Европа

В атомната електроцентрала в Запорожие са доставени резервни части за ремонт на повредените енергоблокове и далекопроводи, химически реактиви и гориво. Това съобщи на сайта си пресслужбата на украинския оператор "Енергоатом".

"Компанията осигури доставката на спешно необходимите резервни части за ремонт на повредените електропроводи и енергоблокове на Запорожската АЕЦ, която продължава да бъде тероризирана от руските окупатори", се посочва в съобщението.

Припомняме, че АЕЦ Запорожие, която е окупирана от руски части от началото на март месец, спря напълно на 11 септември, след като няколко дни последният шести реактор работи в специален режим. Конкретната причина за спирането бе увреждане на електропроводите от обстрел, за който руската и украинската страна се обвиняват взаимно.

"Енергоатом" съобщава, че мисията от 25 камиона е преминала през "вражески контролно-пропускателни пунктове" - т.е. окупираната територия, преминаването през която е било договорено. Не е известно на какво ниво е било постигнато такова споразумение.

Възстановени са и критичните запаси от химикали, които са необходими за работата на АЕЦ и е доставено допълнително гориво, за да се осигури работата на дизеловите генератори в случай на прекъсване на електрозахранването.
Сподели:
Крим в полублокада: ВСУ поеха под огневи контрол пътя към Чонгар

Крим в полублокада: ВСУ поеха под огневи контрол пътя към Чонгар

През май военният министър на Украйна Михаил Фьодоров заяви, че страната е започнала операция за унищожаване на руската логистика в окупираните територии

Хегсет: Плажовете на България, Гърция, Италия... са щурмувани от опасни идеологии и лодки с мъже

Хегсет: Плажовете на България, Гърция, Италия... са щурмувани от опасни идеологии и лодки с мъже

Церемонията за Д-ден чества десанта от 1944 г., когато американски и съюзнически сили преминаха Ламанша, за да започнат освобождението на Западна Европа от нацистката окупация. 

Лукашенко смени плочата: Няма да  воюваме в Украйна за чужда воля!  Не искаме да станем на кайма

Лукашенко смени плочата: Няма да воюваме в Украйна за чужда воля! Не искаме да станем на кайма

„Ние не си поставяме за цел да воюваме. Искаме да бъдем мирни хора, искаме да живеем в мир. Искаме мир. Носим мир на народите“, увери той.

Коментари (0)