5 Декември, 2025

Енергоатом: Украйна беше под риск от ядрена катастрофа

Енергоатом: Украйна беше под риск от ядрена катастрофа

Задействала се е аварийната защита на всички АЕЦ

В резултат на понижаване на честотата в енергийната система заради нанесените от руските ракетни удари поражения по енергийната инфраструктура се е задействала аварийната защита на Ровенската АЕЦ, също и на Южноукраинската, и Хмелницката.
Това съобщи президентът на украинската държавна компания "Енергоатом" Петро Котин, цитиран от Униан.

По думите му, всички енергоблокове на трите централи са били изключени автоматично от мрежата.

Котин отбеляза, че временно окупираната Запорожка АЕЦ, която не работи от септември тази година, е преминала в режим на пълен блекаут и за поддържане на минималните й функции с цел да се предотврати ядрен инцидент са задействани всички налични дизелови генератори.

Така за първи път през 40-годишната история на украинската атомна енергетика всички енергоблокове на атомните централи бяха изключени.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Той отбеляза, че в момента се търси вариант за урегулиране между Русия и Украйна. „Търсим още един вариант за уреждане между Русия и Украйна, ако е възможно."

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна