4 Февруари, 2026

ЕП обсъжда присъединяването на България и Румъния към Шенген

ЕП обсъжда присъединяването на България и Румъния към Шенген

Европейският парламент ще обсъди на днешното си заседание в Страсбург присъединяването на България и Румъния към Шенген. Очаква се евродепутатите да призоват пространството за свободно движение да се разшири с всички страни членки на ЕС, които искат да бъдат включени в него.

Освен България и Румъния, в момента извън Шенген са Хърватия, Кипър и Ирландия.

Това не са първите дебати в Европейския парламент, на които се отправя призив страната ни и северната ни съседка да бъдат включени в пространството за свободно движение. Апел имаше и в приетите резолюции през 2018-та и 2020-та година, както и в доклада от миналата година за функционирането на Шенген. Европейската комисия също е отправяла многократни призиви в полза на България и Румъния.

За да стане това обаче, е необходимо единодушие в Съвета на ЕС. Този въпрос не беше приоритет на приключилото в края на юни френско председателство, като приближени до президента Еманюел Макрон се мотивираха с факта, че първо трябва да сложат ред в Шенген, преди да допуснат нови страни там. Засега на тази стъпка продължава да се противопоставя Нидерландия, съобщава БНР. 

Сподели:

Коментари (0)

 В края на месеца Бил и Хилъри Клинтън ще дадат показания в Конгреса по случая с Джефри Епстийн

В края на месеца Бил и Хилъри Клинтън ще дадат показания в Конгреса по случая с Джефри Епстийн

Говорителят им Ангел Урена написа в X, че „бившият президент и бившият държавен секретар ще бъдат там. Те очакват с нетърпение да създадат прецедент, който да важи за всички“.

Сейф ал-Ислам, синът и приемник на Муамар Кадафи, е убит

Сейф ал-Ислам, синът и приемник на Муамар Кадафи, е убит

„Четирима въоръжени мъже нахлуха в резиденцията му, след като деактивираха камерите за наблюдение, и го екзекутираха“, каза Абдурахим

Кремъл се жалва срещу отпадането на ограниченията върху стратегическите ядрени арсенали

Кремъл се жалва срещу отпадането на ограниченията върху стратегическите ядрени арсенали

Договорът "Нов СТАРТ" между двете страни изтича на 5 февруари. Той бе подписан от президентите Барак Обама и Дмитрий Медведев през 2010 г. и установява ограничения в броя на стратегическите оръжия,