10 Май, 2026

ЕП осъди агресията на Русия, гласува за спиране на газопровода "Северен поток-2"

ЕП осъди агресията на Русия, гласува за спиране на газопровода "Северен поток-2"

Резолюцията бе утвърдена с 433 гласа "за", 105 "против" и 30 въздържали се

Европейският парламент призова днес да бъде прекратен строежът на разширението на газопровода "Северен поток". Резолюцията бе утвърдена с 433 гласа "за", 105 "против" и 30 въздържали се. Причина за призива е ключовата роля на Украйна в европейската енергийна мрежа, се посочва в съобщение на ЕП. Според евродепутатите доизграждането на газопровода, който заобикаля Украйна, "е политически проект, който представлява заплаха за европейската енергийна сигурност". 

В същата резолюция е отправен призив към Русия да осигури свобода на корабоплаването в Керченския проток и в Азовско море. ЕП решително осъжда агресията на Русия срещу Украйна на 25 ноември в протока и настоява за незабавното и безусловно освобождаване на всички украински моряци и кораби. Евродепутатите изразяват силна загриженост от напрежението, което може да представлява "скрит опит за анексиране на суверенните права на Украйна в Азовско море".

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски и Стуб координираха позициите си преди новия кръг от преговори

Зеленски и Стуб координираха позициите си преди новия кръг от преговори

Важно е взаимодействието в Европа да остане силно и сега има нови перспективи за сътрудничество, изтъква украинският президент

Как Украйна превърна силните страни на Русия в слабост...

Как Украйна превърна силните страни на Русия в слабост...

В петата година от войната Украйна определено е изтощена от руските нападения. Но е и пълна с нова увереност за победа

Кремъл загатна за нова совалка на Уитков и Къшнер

Кремъл загатна за нова совалка на Уитков и Къшнер

Помощникът на президента на Русия Юрий Ушаков заяви, че рано или късно техните американски колеги ще пристигнат в Москва, за да продължат диалога за края на войната