25 Декември, 2025

ЕП с 3-дневен ултиматум за постигане на търговска сделка с Великобритания

ЕП с 3-дневен ултиматум за постигане на търговска сделка с Великобритания

Eвропейският парламент даде тридневен ултиматум на преговарящите за Брекзит да постигнат търговска сделка, предупреждавайки, че евродепутатите няма да имат време да ратифицират споразумението тази година, ако то не бъде постигнато до неделя вечер, предадоха Асошиейтед прес и БТА.

Екипите на преговарящите от ЕС и Великобритания в момента са в Брюксел и се опитват да договорят сделка, която да предотврати възникването на скъпо струващ хаос по границите в края на годината. За да влезе в сила, подобно споразумение трябва да бъде ратифицирано от Европейския парламент.

След като главният европейски преговарящ Мишел Барние информира днес председателите на политическите групи в ЕП за вчерашните разговори, те заявиха, че са готови да свикат пленарна сесия до края на месеца, но при условие, че бъде постигнато "споразумение до полунощ в неделя, 20 декември".

Барние е заявил, че е "трудно, но възможно да се постигне търговска сделка" с Великобритания до края на утрешния ден, казаха няколко участници в срещата. Лондон обаче веднага охлади тези надежди, предаде Франс прес. Главният преговарящ на ЕС е отчел напредък в преговорите, но е подчертал, че остават сериозни различия по въпроса за риболова, особено чувствителен за някои държави членки, най-вече Франция и Нидерландия, каза един от източниците на Франс прес.

Говорител на британския премиер Борис Джонсън каза пред журналисти, че най-вероятният резултат все още е излизане на Великобритания от общия европейски пазар вечерта на 31 декември и бъдещи взаимоотношения според правилата на Световната търговска организация, тоест без споразумение за свободна търговия. Той обаче увери, че преговарящите продължават да работят за "преодоляване на различията".

 
Сподели:

Коментари (0)

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Спецчастите 'Алфа' поразиха стратегически обекти на 1500 км от границата, като спряха преработката на милиарди кубични метри газ и прекъснаха енергийната връзка с Казахстан

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

На връх Коледа украинският президент изрази известен оптимизъм, изтъквайки, че обсъдените детайли с американските преговарящи могат да бъдат полезни

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Украинският военно-аналитичен портал Defense Express отбелязва, че Съединените щати ще възобновят строителството на кораби от клас, които отдавна са изведени от експлоатация по целия свят