6 Февруари, 2026

ЕП: Станция за електромобили да има поне на всеки 60 км в ЕС

ЕП: Станция за електромобили да има поне на всеки 60 км в ЕС

На всеки 200 км - пунктове за зареждане с водород

През следващите години водачите на моторни превозни средства трябва да могат да намерят станция за зареждане поне на всеки 60 километра по най-важните транспортни артерии в ЕС. ΕΠ съобщи, че за това са се споразумели преговарящите от Европейския парламент и държавите от ЕС. Освен това се предвижда на всеки 200 километра да се създават пунктове за зареждане с водород, предаде австрийския "Kurier".

"От 2016 г. насам броят на електрическите автомобили се е увеличил 17 пъти, но броят на станциите за зареждане се е увеличил само 6 пъти", заяви Исмаил Ертуг, заместник-председател на SPD, отговарящ за преговорите в Европейския парламент. С постигнатия компромис вече са договорени амбициозни цели за инфраструктурата за зареждане на електрически и водородни автомобили.

Шведският министър на инфраструктурата Андреас Карлсон подчерта, че гражданите вече не трябва да се притесняват за намирането на точки за зареждане на електрическите си автомобили.

Първоначално целите за разширяване се отнасят за т.нар. основна мрежа TEN-T. Това са основните пътища на ЕС.

Новите правила се основават на предложение на Европейската комисия. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Предотвратих ядрена война между Русия и Украйна

Тръмп: Предотвратих ядрена война между Русия и Украйна

По думите му вместо удължаване на договора СНВ-III трябва да бъде разработен нов договор, който да действа „още дълги години в бъдеще

Тръмп подкрепи Орбан за изборите в Унгария, но едва ли ще му помогне

Тръмп подкрепи Орбан за изборите в Унгария, но едва ли ще му помогне

Орбан реагира бързо на думите на Тръмп, като написа във Facebook: „Благодаря ви, г-н президент!“

Зеленски: Следващият кръг от преговорите с Русия вероятно ще се проведе в САЩ

Зеленски: Следващият кръг от преговорите с Русия вероятно ще се проведе в САЩ

Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф заяви по-рано, че тристранните преговори с Русия и Украйна са били конструктивни и ще продължат през следващите седмици