Реджеп Ердоган
Разочаровани сме от Анкара за забраната за наши наблюдатели да присъстват на изборите
Парламентарната асамблея на най-голямата световна организация за сигурност - ОССЕ - изрази разочарование, след като Турция не допусна двама депутати до мисията от 100 души за наблюдение на изборите в страната на 14 май, предаде АФП.
Турските власти са отказали акредитация на датския депутат Сорен Сондергаард и шведския депутат Кадир Касирга, съобщи парламентарната асамблея на 57-членната Организация за сигурност и сътрудничество в Европа.
"Разочаровани сме от тази стъпка, предприета от турските власти, която може да се отрази негативно на работата на международната мисия от наблюдатели", заявиха от асамблеята.
Тя заяви, че Турция "не бива - пряко или косвено - да влияе върху състава на мисията", и добави, че на Сондергаард и Касирга е било отказано влизане заради изявления, направени "в качеството им на независими членове на парламента".
Екипът от 100 души е съставен от законодатели от страните членки на ОССЕ.
Друг орган на ОССЕ изпраща отделен екип от почти 400 души, които да наблюдават президентския и парламентарния вот в Турция, на който президентът Реджеп Тайип Ердоган е изправен пред най-трудното предизвикателство в своето двадесетгодишно управление.
Сондергаард, от датския Социалистически зелен алианс, заяви миналата седмица, че Турция му е отказала достъп, защото преди това е посетил водените от кюрдите Сирийски демократични сили (СДС).
Той заяви пред датската обществена телевизия TV2, че Анкара го е обвинила в "насърчаване на терористична организация".
СДС са начело на борбата срещу групировката "Ислямска държава" в Сирия. Турция я смята за разклонение на Кюрдската работническа партия (ПКК), която класифицира като "терористична".
През 2018 г. Анкара забрани на германски и шведски депутат да участват в мисия за наблюдение на изборите, изпратена от Парламентарната асамблея на ОССЕ.
ОССЕ е създадена през 1975 г. да насърчава отношенията между Запада и Източния блок. Сред настоящите ѝ членове са както държави от НАТО, така и Русия. /БГНЕС
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство