Бившата християнска базилика към днешна дата е музей
Турският президент Реджеп Ердоган иска да превърне прочутата църква "Света София" в Истанбул отново в джамия, съобщава "The Times of Israel". В свое интервю турският президент заяви, че ако музеят "Св. София" стане джамия, може да падне таксата за вход.
Бившата християнска базилика към днешна дата е музей. Според Ердоган, ако "Света София" придобие статут на джамия ще може да бъде посещавана безплатно от туристите от всички вероизповедания. Сега входът е 10 долара.
Катедралата се смята за най-значимият паметник на византийското изкуство. Изградена е през 6-и век и в продължение на близо 1000 години е била най-големият християнски храм в света. След превземането на Константинопол от османците през 15 век е превърната в джамия, като допълнително са й пристроени минарета. През 1935 година "Св. София" престава да бъде джамия и е обявена за музей.
Още от България
Guardian: Радев ли ще е следващият рушител на европейското единство?
През май България прекрати военната си подкрепа за Киев, като Радев заяви, че смята украинската кауза за „обречена“. Когато 36 държави се присъединиха към специален трибунал за преследване на Русия заради нахлуването ѝ в Украйна, България не беше сред тях, пише изданието.
Йовчев за заплахата от Иран: Може да е хибридна атака, но нека помолим Гърция да придвижи „Пейтриът“ към нас
Ние трябва да помолим отново гръцката страна, по линия на партньорството, да придвижат една от системите „Пейтриът“ близо до нашата граница, посочи бившият вътрешен министър
Шаламанов: Прелитането на руски самолет над България е прецедент - създава риск и води до противопоставяне
Бившият военен министър зададе и провокативния въпрос: Защо Сърбия поиска помощ от Русия за пожарите, а не от ЕС