Турският президент Реджеп Таип Ердоган заяви, че страните, които през миналата седмица предупредиха, че може временно да затворят консулствата си в Турция, "ще си платят скъпо". Същевременно турската полиция заяви, че няма сериозна заплаха за чужденците, след като днес задържа 15 заподозрени от "Ислямска държава".
В четвъртък Анкара извика посланиците на девет държави, за да разкритикува решенията им за временно затваряне на дипломатически мисии и издаване на предупреждения за сигурност към гражданите им. На следващия ден турски официални лица заявиха, че западните държави, включително САЩ и Германия, не са споделили информация в подкрепа на твърденията си за заплаха за сигурността.
"На другия ден нашето външно министерство извика всички тях и им постави необходимия ултиматум, казахме им: "Ще платите за това скъпо, ако продължавате така", каза Ердоган по време на среща с младежи, която беше предварително записана и излъчена тази вечер.
Заедно със затварянето на посолства няколко западни държави предупредиха гражданите си за повишен риск от нападения срещу дипломатически мисии и немюсюлмански места за поклонение в Турция след поредицата крайно десни протести в Европа през последните седмици, които включваха няколко случая на изгаряне на копия от свещената книга на мюсюлманите - Корана.
През януари Турция прекрати преговорите за присъединяване на Швеция и Финландия към НАТО след протест в Стокхолм, по време на който беше изгорено копие на Корана.
По-рано в неделя полицията заяви, че не е открила доказателства за конкретна заплаха за чужденци при задържането на 15 заподозрени от "Ислямска държава", обвинени в нападения срещу консулства и немюсюлмански молитвени домове, съобщиха държавните медии.
Анадолската агенция цитира изявление на истанбулската полиция, в което се казва, че заподозрените са "получили инструкции за действия, насочени срещу консулствата на Швеция и Нидерландия, както и срещу християнски и еврейски места за поклонение".
Въпреки че връзките на заподозрените с джихадистката групировка са потвърдени, не са открити конкретни заплахи към чужденци, се казва в изявлението.
Министърът на външните работи Мевлют Чавушоглу също изрази разочарованието на Турция от това, което според нея е бездействие на Швеция спрямо структури, които Анкара обвинява в терористична дейност.
През юни Турция, Швеция и Финландия подписаха споразумение, целящо да преодолее възраженията на Анкара срещу кандидатурите им за членство в НАТО, като скандинавските държави се ангажираха да заемат по-твърда позиция най-вече срещу местните членове на забранената Кюрдска работническа партия (ПКК), която през 1984 г. вдигна оръжие срещу турската държава./БГНЕС
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар