23 Март, 2026

Ердоган контрира НАТО: Не сме бананова република

Ердоган контрира НАТО: Не сме бананова република

Реджеп Таип Ердоган

САЩ заплашиха Турция с изключване от програмата за изтребителите Ф-35, ако не откаже споразумението с Москва

Турция не е бананова република. Това заяви турският президент Реджеп Ердоган, аргументирайки решението на страната да не се откаже от доставката на руски ракетни комплекси въпреки натиска от НАТО.

Турският президент за пореден път потвърди, че Турция ще получи руски зенитно-ракетни системи С-400 „Триумф“, като се очаква те да бъдат доставени през първата половина на месец юли.

„Нашето решение беше ясно и няма да се откажем от него. Винаги съм го казвал, че това не е бананова република“, подчерта Ердоган, цитиран от „Хюриет дейли нюз“. По думите му Русия е предоставила изгодни условия на страната му, включително и по-изгоден лихвен процент.

Ердоган заяви след последната си среща с Путин, че сделката за ракетните системи С-400 вече е направена и „всичко върви добре“. Покупката на руските ракети предизвика скандал в отношенията между Анкара и Вашингтон. Реджеп Ердоган изрази надежда, че проблемът ще бъде решен между натовските съюзници. „Турция е една от малкото страни (в НАТО), която си изпълнява плащанията. Много други или не плащат (за отбрана), или плащат много малко“, добави Ердоган.

САЩ заплашиха Турция с изключване от програмата за изтребителите Ф-35, ако не откаже споразумението с Москва.

Сподели:

Коментари (0)

"Движение за свобода" в Словения е на крачка от спечелването на изборите

"Движение за свобода" в Словения е на крачка от спечелването на изборите

Въпреки очертаваща се победа, управляващата словенска партия на настоящия премиер Роберт Голоб ще трябва да намери коалиционни партньори, за да сформира правителство

Иран: Свързаните със САЩ финансови институции могат да станат "легитимни" цели

Иран: Свързаните със САЩ финансови институции могат да станат "легитимни" цели

"Ние наблюдаваме вашите портфейли. Това е вашето последно предупреждение", заяви председателят на иранския парламент Мохамед Багер Галибаф в публикация в социалната платформа "Х"

Украински гранични служители унищожиха руски дрон „Скат“ на стойност 400 000 долара

Украински гранични служители унищожиха руски дрон „Скат“ на стойност 400 000 долара

Досега защитниците са успели да унищожат между 10 и 20 такива безпилотни летателни апарати на противника