14 Април, 2026

Ердоган обяви готовност да сътрудничи с талибаните

Ердоган обяви готовност да сътрудничи с талибаните

Реджеп Таип Ердоган

Турските власти приветстват "умерените" изявления на движението на талибаните, дошли на власт в Афганистан, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган.

"Независимо кой е на власт, в добри или лоши времена, ние ще се ангажираме да помагаме на братята си в Афганистан. По -рано казахме, че приемаме ръководството на талибаните и сега се придържаме към тази позиция. Приветстваме умерените изявления на ръководството на движението "Талибан", каза Ердоган в интервю за редица турски телевизионни канали.

Ситуацията в Афганистан се обостри през последните седмици с бързия щурм на талибаните в цялата страна. На 15 август бойците заявиха, че са влезли в Кабул и са поели контрола над президентския дворец. Афганистанският президент Ашраф Гани напусна страната, за да "предотврати клането". В нощта на 16 август официален представител на политическата служба на талибаните Мохамед Наим заяви, че войната в Афганистан е приключила, а формата на управление в страната ще стане ясна в близко бъдеще./БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

15 американски военни кораби блокират корабоплаването към и от Иран в Ормузкия проток

15 американски военни кораби блокират корабоплаването към и от Иран в Ормузкия проток

Военните на САЩ смятат да блокират движението на всички кораби, насочващи се към пристанища в ислямската република, както и на тези, които се опитват да отплават от бреговете ѝ

Axios: САЩ поискали Иран да спре обогатяването на уран за 20 години напред

Axios: САЩ поискали Иран да спре обогатяването на уран за 20 години напред

Източник от американската администрация посочва, че страните „продължават контактите в опит да постигнат споразумение“

Зеленски: За първи път превзехме руски позиции само с помощта на дронове и роботи

Зеленски: За първи път превзехме руски позиции само с помощта на дронове и роботи

"Спасени са над 22 000 живота – в най-опасните зони вместо войник е вървял робот", заяви украинският президент