3 Август, 2026

В първата минута: Ердоган печели 58,30% при отворени 27,2% от урните

В първата минута: Ердоган печели 58,30% при отворени 27,2% от урните
Ердоган

Данните бяха оповестени веднага след отпадането на забраната за огласяване на резултатите в 18,45 ч., наложена от Висшия изборен съвет

Президентът Реджеп Тайип Ердоган печели 58,30% при отворени 27,2% от урните, следван от кандидата на опозиционната Народно-републиканска партия /НРП/ Мухарем Индже с 27,20%. Кандидатът на прокюрдската Партия на демократичните народи /ПДН/ Селахатин Демирташ, който гласува в затвора в Одрин, откъдето по телефона водеше предизборната си кампания, е с 5,60% подкрепа.

Данните бяха оповестени в първата минута след отпадането на забраната за огласяване на резултатите в 18,45 ч., наложена от Висшия изборен съвет.

Преброени са бюлетините от 9,8% отворени урни от вота за парламент. Народният алианс на управляващите Партия на справедливостта и развитието /ПСР/ и Партията на националистическото действие /ПНД/ засега води с 66,24%, Алиансът на нацията /НРП, Добра партия и Партия на благоденствието/ е с 24,28%, а ПДН със 7,07%.

Турските граждани за пръв път в историята избираха едновременно президент и парламент. Право на глас имаха около 60 милиона души. Гласуването се проведе в 81 провинции от 8.00 часа до 17.00 часа българско и местно време. Турските граждани в чужбина дадоха вота си в периода 7-19 юни.
Сподели:
Кувейт преговаря със Саудитска Арабия за петролопровод, заобикалящ Ормузкия проток,

Кувейт преговаря със Саудитска Арабия за петролопровод, заобикалящ Ормузкия проток,

Кувейт се намира дълбоко във вътрешността на Персийския залив и поради географското си положение износът му е зависим от свободното преминаване през Ормузкия проток

Зеленски назначи Рустем Умеров за шеф на външното разузнаване на Украйна

Зеленски назначи Рустем Умеров за шеф на външното разузнаване на Украйна

Досега Умеров ръководеше Съвета за национална сигурност

Руска атака унищожи 8 милиона книги и учебници в Украйна

Руска атака унищожи 8 милиона книги и учебници в Украйна

През миналия месец руски удар по склад край Киев унищожи 800 000 книги

Коментари (0)