14 Юли, 2026

Разузнаването минава под контрола на Ердоган

Разузнаването минава под контрола на Ердоган
президентът Ердоган

Президентът на Турция Реджеп Ердоган получи контрол над дейността на разузнаването. Това стана след публикуването на две постановления в официалния правителствен бюлетин. Така под председателството на държавния глава е създаден Координационен съвет за национално разузнаване, предаде БГНЕС. 

Преди това имаше подобен орган в Министерството на вътрешните работи, но за първи път има такова звено, което е пряко подчинено на турския лидер. Второто постановление информира за уволнението от държавна служба на 922 души заради „връзката им с организации, участващи в антидържавна дейност”.

Тук става дума за организацията на ислямския проповедник Фетула Гюлен ФЕТО, когото Анкара обвинява за опита за преврат от 15 юли миналата година. В документа се посочва още, че властите набират над 32 000 нови служители за правоприлагащите органи на страната, след като хиляди бяха уволнени и арестувани през последната година. 

Над 140 000 души бяха уволнени или временно отстранени от работа от юли 2016 г. Повече от 50 000 души, сред които много журналисти, бяха арестувани при извънредната ситуация, наложена миналата година, а това предизвика международна загриженост. 

Шест организации, включително три медии в югоизточната част на страната, бяха затворени. Сред тях е агенция Dicle Media News, базирана в кюрдския град Диарбекир. 

Десетки вестници и телевизионни оператори бяха спрени. Критиците обвиниха правителството, че е използвало извънредното положение, за да се справи с всички форми на опозиция.
Сподели:
Германците не искат да воюват: масово младите хора отказват да ходят в казарма

Германците не искат да воюват: масово младите хора отказват да ходят в казарма

Засилените опасения за сигурността и новият закон за военната служба, който влезе в сила на 1 януари, са вероятните причини за негативната тенденция

САЩ обяви нова морска блокада на Иран

САЩ обяви нова морска блокада на Иран

Три танкера са ударени в Ормузкия проток. За трета поредна нощ Иран и Съединените щати си разменят удари.

Франция чества деня на Бастилията, български гвардейци ще маршируват в Париж

Франция чества деня на Бастилията, български гвардейци ще маршируват в Париж

На парада освен силно европейско присъствие на лидери, ще участват украински военнослужещи, както и представители на българската Национална гвардейска част

Коментари (0)