4 Август, 2026

Ердоган се оттегли в последния момент от европейската среща на върха в Молдова

Ердоган се оттегли в последния момент от европейската среща на върха в Молдова
Реджеп Ердоган

Европейските лидери започнаха да пристигат в молдовската столица Кишинев днес преди срещата

Мащабната среща на европейските лидери в четвъртък претърпя първата си високопоставена жертва - турският президент Реджеп Тайип Ердоган се оттегли в последния момент, съобщава „Политико“.

Турският лидер, който спечели още пет години начело на страната си на втория тур на изборите в неделя, няма да пътува до Молдова за еднодневната среща на върха, според трима служители, участващи в подготовката.

Така наречената Европейска политическа общност (ЕПО) - нов колектив, стартирал след войната на Русия в Украйна - има за цел да обедини европейските лидери извън ЕС. В четвъртък ще присъстват повече от 40 европейски лидери, включително тези от всички 27 държави от ЕС, както и от държави извън ЕС като Великобритания и Турция, а също и от страните от Западните Балкани. Срещата, която ще се проведе край Кишинев, столицата на Молдова, е втората среща на върха, която се провежда под знамето на ЕПО, след учредителната среща в Прага през октомври миналата година. Ердоган присъства на тази среща в чешката столица, но влезе в конфликт с гръцкия си колега Кириакос Мицотакис по време на вечерята в края на срещата.

Ердоган, който доминира в политиката на Турция от две десетилетия, спечели изборите в страната в неделя, въпреки силното представяне на коалиция от опозиционни партии.

Очаква се 69-годишният лидер да обяви новия си кабинет в петък, а встъпването му в длъжност е насрочено за следващия ден.

Европейските лидери започнаха да пристигат в молдовската столица Кишинев днес преди срещата на върха, която се провежда в замък и винарна на 35 км от града.

Сподели:
Буданов: Специалните мерки за принуждаване на Русия към мир продължават

Буданов: Специалните мерки за принуждаване на Русия към мир продължават

Той отбеляза, че Кремъл и досега погрешно смята, че ще успее да постигне целите си по военен път.

Зеленски освободи посланичката на Украйна в САЩ

Зеленски освободи посланичката на Украйна в САЩ

„Това е мое лично решение, продиктувано от лични обстоятелства, за които вече съм говорила“, написа тя

Тръмп пак се озъби на Иран: Военна блокада до споразумение или пълна капитулация

Тръмп пак се озъби на Иран: Военна блокада до споразумение или пълна капитулация

Иранското външно министерство заяви, че единствените разговори, които води, са с Оман и са посветени на планове за споделен контрол над Ормузкия проток

Коментари (0)