7 Май, 2026

Ердоган: Турция може да предприеме сухопътна операция в Сирия

Ердоган: Турция може да предприеме сухопътна операция в Сирия

Реджеп Таип Ердоган

"Тези, които нарушават границите ни, да си платят"

Турция може да започне сухопътна операция в Сирия, заяви турският президент Реджеп Таип Ердоган.

"Не е сигурно, че тази операция ще бъде ограничена само до въздушна", поясни Ердоган пред репортери, докато се връщаше в Турция от Катар. 

"Компетентните органи, нашето министерство на отбраната и началникът на генералния щаб заедно ще решат нивото на сила, което трябва да бъде използвано от нашите сухопътни сили", каза Ердоган.

"Вече предупредихме, че ще накараме тези, които нарушават границите ни, да си платят", каза той.

Ердоган говори, след като при удар от сирийска територия бяха убити най-малко трима души, включително дете, в граничен турски град.

Ударите бяха нанесени ден след като Турция нанесе въздушни удари по бази на забранени кюрдски бойци в Северна Сирия и Ирак, които според нея се използват за извършване на "терористични" нападения на турска територия.

При нощните налети в Северна и Североизточна Сирия са загинали най-малко 31 души, съобщи базираната във Великобритания мониторингова група Сирийски център за наблюдение на правата на човека. Те са били насочени главно срещу позиции, държани от сирийските кюрдски сили. 

Офанзивата с кодово име "Операция "Claw-Sword" се провежда седмица след взрива в центъра на Истанбул, при който загинаха шестима души и бяха ранени 81, а за нападението Турция обвини Кюрдската работническа партия (ПКК).

От десетилетия ПКК води кървав бунт в страната и е обявена за терористична група от Анкара и западните ѝ съюзници. Тя обаче отрича да е замесена в експлозията в Истанбул. /БГНЕС, АФП


Сподели:

Коментари (0)

Зеленски предупреди съюзниците на Русия да не присъстват на парада в Москва

Зеленски предупреди съюзниците на Русия да не присъстват на парада в Москва

„Получихме и сигнали от някои държави, близки до Русия, че техни представители възнамеряват да бъдат в Москва. Странно желание..."

Нетаняху след елиминирането на командир на "Хизбула": За враговете на Израел няма имунитет

Нетаняху след елиминирането на командир на "Хизбула": За враговете на Израел няма имунитет

Убитият е командир на елитното подразделение "Радуан", идентифициран като Ахмад Галеб Балут - той е планирал атаки срещу израелски сили и населени места

Украйна порази в Каспийско море руски боен кораб - носител на ракети „Калибър

Украйна порази в Каспийско море руски боен кораб - носител на ракети „Калибър

Русия използва флота си, включително в Каспийско море, за да нанася ракетни удари срещу Украйна, често използвайки крилати ракети „Калибър“, които причиняват големи щети