27 Май, 2026

Ердоган удължи подкрепеното от ООН споразумение за украинско зърно през Черно море

Ердоган удължи подкрепеното от ООН споразумение за украинско зърно през Черно море
Реджеп Ердоган

Това е станало възможно благодарение на "конструктивния подход на руската и украинската страна", по думите на Ердоган

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви двумесечно удължаване на подкрепеното от ООН споразумение, съгласно което Украйна доставя зърно през Черно море за световните пазари, предаде Анадолската агенция.

"С усилията на нашата страна, с подкрепата на нашите руски приятели, с приноса на нашите украински приятели, беше решено да удължим сделката за черноморското зърно с още два месеца", обяви Ердоган ден преди изтичането на срока на сделката.

Русия и Украйна все още не са казали нищо за удължаването на сделката. Освен това Реджеп Тайип Ердоган заяви, че Турция е получила гаранции от "руските приятели" за безпрепятствено излизане на турските кораби от пристанищата Николаев и Олвия. По думите му Турция ще положи всички усилия за пълното изпълнение на сделката.

Ердоган благодари на руския президент Владимир Путин, на украинския президент Володимир Зеленски и на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш за подкрепата на турските инициативи по сделката за зърното. Той подчерта, че удължаването на срока на сделката е станало възможно благодарение на конструктивния подход на руската и украинската страна.

Сподели:
След удар на ВСУ е изгорял щабът на Черноморския флот на Русия в Севастопол

След удар на ВСУ е изгорял щабът на Черноморския флот на Русия в Севастопол

Назначеният от Кремъл окупационен „губернатор“ на граза Михаил Развожаев потвърди ударите по града.

 Тръмп ще се срещне с кабинета си в критичен момент за преговорите с Иран

Тръмп ще се срещне с кабинета си в критичен момент за преговорите с Иран

При настоящето положение на нещата обаче Тръмп рискува също така войната, която сам реши да започне, да приключи с незадоволителен край 

Техеран: Целта на САЩ и Израел остава да свалят Ислямската република

Техеран: Целта на САЩ и Израел остава да свалят Ислямската република

В продължение на десетилетия Иран и Израел са водили скрита война, включваща саботажни операции, сред които срещу ирански ядрени съоръжения, както и убийства на учени

Коментари (0)