30 Декември, 2025

Ердоган заговори, че "нова ера" може да се открие пред Турция

Ердоган заговори, че "нова ера" може да се открие пред Турция

Реджеп Таип Ердоган

Турция е открила значителни залежи на природен газ в Черно море, предаде агенция Ройтерс, като се позова на два неназовани турски източника. Откритието може да помогне на страната да намали зависимостта си от вноса на енергия, ако газът може да бъде извличан за търговски цели, посочва агенцията, цитирана от БНР.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви в сряда пред изпълнителни директори на компании в този сектор, че ще съобщи "добра новина" в петък, която ще възвести "нова ера" за Турция. Думите му доведоха до скок на акциите на турските енергийни компании и на лирата. Ердоган не съобщи повече подробности, но източниците посочиха, че той има предвид находище на газ в Черно море, а един от източниците посочи, че количеството на резервите потенциално може да посрещне енергийните нужди на Турция за период от 20 години.

Турският сондажен кораб "Фатих" работи от края на юли в зона, известна като "Туна-1" - около 100 морски мили северно от турския бряг в западната част на Черно море.
"Има находище на газ в "Туна-1", каза източникът. "Очакваните залежи са 26 трилиона кубични фута или 800 милиарда кубични метра. Това задоволява енергийните нужди на Турция за 20 години".

Но той предупреди, че може да отнеме седем до 10 години за производството и оцени инвестиционните разходи на между два и три милиарда долара.

Официални турски представители, включително министърът на енергетиката Фатих Дьонмез, казаха, че Ердоган ще поднесе лично "изненадата".

Турция почти изцяло разчита на внос, за да задоволява енергийните си нужди, но прави проучвания за въглеводороди в Черно и Средиземно море, където проучванията й в спорни води предизвикаха протестите на Гърция и Кипър.

Всяко намаляване на сметката на Турция за внос на енергоизточници, която миналата година възлезе на 41 млрд. долара от доставчици като Русия и Иран, не само ще подсили правителствените финанси, но й ще помогне за намаляване на хроничния дефицит по текущата сметка, който оказва натиск върху турската лира, отбелязва Ройтерс. Макар тази перспектива да е несигурна и отдалечена във времето, турската лира укрепна в сряда след завоалираните изявления на Ердоган, посочва агенцията.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп е "много ядосан" - Путин лично му се е оплакал от "украинска атака" срещу резиденцията Валдай

Тръмп е "много ядосан" - Путин лично му се е оплакал от "украинска атака" срещу резиденцията Валдай

"Едно е да си да си нападателен - защото те са нападателни. Друго е да атакуваш дома му.“

САЩ са готови да атакуват Иран, ако възобнови ядрената си програма

САЩ са готови да атакуват Иран, ако възобнови ядрената си програма

„Чувам, че Иран се опитва да изгради (ядрения си потенциал) отново и ако това е така, ще трябва да ги спрем. Ще ги спрем. Ще ги пребием до смърт."

Израел ще използва новите лазерни ПВО системи "Железен лъч" и във въздуха

Израел ще използва новите лазерни ПВО системи "Железен лъч" и във въздуха

Президентът Ицхак Херцог заяви, че системата "Железен лъч" е предвестник на "фундаментална промяна във военното дело – както в отбраната, така и в нападението“.