8 Март, 2026

Ердоган заплашва кюрдите в Европарламента: Още много ще плачете

Ердоган заплашва кюрдите в Европарламента: Още много ще плачете

Снимка: архив

Зелените носиха шалове с цветовете на знамето на ПКК, което провокира и гнева на турския президент

Турският президент Реджеп Ердоган се обърна с остри нападки към поддръжниците на кюрдската ПКК в Европейския парламент и ги предупреди, че ще плачат още дълго време, тъй като Турция е безотказна в намеренията си в Сирия, предаде БГНЕС.

Ердоган говори пред конференцията на оглавяваната от него ПСР в Битлис - Източна Турция, разположен на Арменското плато, населен предимно с кюрди вилает и обеща заедно с хората си да отидат в сирийския Африн, когато дойде подходящият момент.

"Въоръжените сили на Турция и Сирийската освободителна армия настъпват към Африн и са съвсем близо. Планинските райони постепенно се прочистват от терористите. От оръжията и боеприпасите, използвани в операцията "Маслинова клонка", 60 - 70 на сто са произведени във военно-промишлените заводи на Турция“, заяви президентът.

Той осъди действията на поддръжниците на кюрдските отряди на сирийския клон на ПКК, които организираха в Европарламента акции за подкрепа „на тази престъпна структура“. 

"Независимо от това, че Европейският парламент признава ПКК за терористична организация, нейните поддръжници безпрепятствено действат сред стените на структурите на ЕС и провеждат антитурска пропаганда. Но техните действия нищо няма да променят, позицията на Турция е непоколебима. Това са хора неадекватни и изгубили пътя си, те се окичиха с парцалите на ПКК и в сградата на Европарламента плакаха за терористите. Още повече ще плачете, още! С тези парцали на вратовете си доникъде няма да стигнете и ако Европа не изпълни дълга си спрямо тероризма, Турция ще продължи борбата си срещу него“, предупреди Ердоган, цитиран от "Хюрриет".

Той отправи същите остри нападки и срещу депутатите от Зелената партия в Германия, по искането на които в дневния ред на днешното заседание е включено обсъждане на операцията "Маслинова клонка". 

Зелените настояха за възможно най-бързо приключване на операцията, депутатите носиха шалове с цветовете на знамето на ПКК по време на заседанието, което провокира и гнева на турския президент.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп отряза Лондон за самолетоносачите: Закъсняхте, оправяме се и без вас!

Тръмп отряза Лондон за самолетоносачите: Закъсняхте, оправяме се и без вас!

Повод за раздразнението на Белия дом станаха колебливата позиция на Киър Стармър, който първоначално отказа участие в конфликта в Близкия изток, което провокира и язвителни изявления на самия американски президент

САЩ и Иран с взаимни обвинения за смъртоносния удар по иранско училище

САЩ и Иран с взаимни обвинения за смъртоносния удар по иранско училище

Според иранските власти ударът е засегнал начално училище за момичета на 7 март, като е отнел живота на над 150 души, предимно ученици

Извинението на Техеран разкри пукнатини във властта: кой контролира ракетите на Иран?

Извинението на Техеран разкри пукнатини във властта: кой контролира ракетите на Иран?

Редица политически фигури подчертават, че разкриването на вътрешни разногласия в подобен момент не служи нито на страната, нито на гражданите ѝ и подкопава националната сигурност на Иран