1 Февруари, 2026

ЕРП-тата обявиха условията за разсрочено плащане на сметките за ток

ЕРП-тата обявиха условията за разсрочено плащане на сметките за ток

От разстояние това може да стане само, ако имате елекронен подпис

Разсрочването на сметка за електроенергия може да стане от разстояние, но само ако клиентът има електронен подпис. Това казаха от „ЧЕЗ Електро България“ АД за БГНЕС във връзка с отправен въпрос дали дружеството планира да въведе възможност споразумението за разсрочване на сметките да става от разстояние, без да е необходимо да се посещава техен офис. Питането ни беше провокирано от обявеното извънредното положение и необходимостта от ограничаване на излизанията навън.

„По телефон или по мейл може да се заявява разсрочване на плащането и, при постигане на съгласие между двете страни, да се подготвят необходимите документи. Подписването на споразумителен протокол за разсрочване на плащане на задълженията, в който се посочва съответния график на разплащане, може да се осъществи с квалифициран електронен подпис. Това се отнася и за всички останали услуги на „ЧЕЗ Електро България“ АД”, посочват от енергийния оператор в писмения си отговор до нас.

Хората, които нямат електронен подпис е необходимо да заявят желанието си за разсрочване на задълженията си и да отидат до център на дружеството. От там уверяват, че правят всичко възможно да сведат до минимум времето за престой на клиентите в офисите им.

„С нововъведеното договаряне от дистанция документите се подготвят предварително и клиентът, при посещението си в наш офис, клиентът само подписва и взима екземпляр, като стриктно се спазват разпоредените мерки за ограничаване на възможността за разпространение на вируси”, уточняват още от ЧЕЗ.

От EVN коментираха за БГНЕС, че също предлагат възможност за разсрочване на сметка и уточняват, че случай се разглежда индивидуално.

„Заради законови изисквания и необходимостта от идентификация на този етап не се предлага разсрочване на сметка без електронен подпис и неявяване в офис”, заявяват от дружеството, което обслужва Югоизточна Българи и добавят, че срокът за плащане на сметките е удължен с 20 дни.

От ЕРП-то уточняват още, че до 13 април, до когато продължава и обявеното извънредно положение, няма да бъде спиран токът на битовите потребители, независимо дали в този период е подадено искане за разсрочване на сметките или не.

Същите условия и възможности предоставят и Енерго про. От там уточняват, че офисите им продължават да работят, макар и в намален състав, спазвайки хигиенните изисквания.

Сподели:

Коментари (0)

АПИ: 290 снегопочистващи машини обработват  републиканските пътища

АПИ: 290 снегопочистващи машини обработват републиканските пътища

Работата продължава, като прогнозите на метеоролозите са за усилване на снеговалежа, съобщиха от Агенция

Чудо: Гласовете на приятели връщат към живот момче, прекарало 55 дни в кома

Чудо: Гласовете на приятели връщат към живот момче, прекарало 55 дни в кома

Автомобилен инцидент е причина 8-годишният Лю да изпадне в пълна кома, от която успява да излезе след като в продължение на дни майка му пуска посланията на неговите съученици

Десетки са жертвите на студа и леда, завладял САЩ

Десетки са жертвите на студа и леда, завладял САЩ

В Ню Йорк властите съобщиха, че 10 души са били открити починали заради студа. Три деца на 6, 8 и 9 години загинаха вчера, след като са се подхлъзнали на лед и са паднали в замръзнал водоем в Тексас. За нови смъртни случаи бе съобщено в над 10 щатa.