29 Март, 2026

ЕС блокира преминаването на руски товарни вагони през Калининградска област

ЕС блокира преминаването на руски товарни вагони през Калининградска област

Русия изпитва затруднения при превоза на товари с железопътен транспорт в Европа. Около хиляда руски товарни вагона не могат да достигнат до Калининградска област, съобщи "Комерсант".

Няколко цистерни са блокирани във Финландия. Много влакове, пътуващи за Калининград, включително и тези, превозващи петрол, бяха забавени в Литва. Други влакове на територията на тази страна са били атакувани от вандали, които са изрисували графити по вагоните.

Според Съюза на железопътните превозвачи (URTA) литовските власти извършват проверки на документите на превозваните стоки в продължение на дни, а понякога и на две седмици, за да гарантират спазването на антируските санкции. Преди това подобна процедура отнемаше много по-малко време и не беше толкова задълбочена, подчертава изданието.

Операторите поискаха от руското правителство да застрахова рисковете, свързани с превозите им през европейските държави, както и да увеличи броя на фериботите по маршрута Уст-Луга-Балтийск до Калининград, в случай че сухопътните маршрути бъдат затворени.

По-рано през март в Калининградска област имаше временен недостиг на дизелово гориво поради отказа на железопътните оператори, опасяващи се от санкции, да предоставят цистерни за транзит през Балтика. Благодарение на ферибота, ситуацията вече се нормализира.

На 16 април европейските държави спряха да допускат беларуски и руски товарни превозвачи да преминават през балтийските държави. Изключение беше направено само за пощата, хуманитарната помощ, основните стоки, петрола и газа за Европейския съюз.

На 11 април Финландия спря пощенските съобщения с Русия и Беларус. Преди това бяха спрени влаковете „Allegro” между Санкт Петербург и Хелзинки. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Амфибийният кораб на САЩ USS Tripoli доплава до Близкия изток с 3 500 елитни морски пехотинци

Амфибийният кораб на САЩ USS Tripoli доплава до Близкия изток с 3 500 елитни морски пехотинци

Корабът е пристигнал в района на 27 март и е флагман на контингент от около 3 500 морски пехотинци и моряци на САЩ. С тях се включват транспортни и изтребителни самолети, както и амфибийни и тактически активи

Орбан беше жестоко освиркан на митинг,  той обвини Украйна

Орбан беше жестоко освиркан на митинг, той обвини Украйна

Министър-председателят на Унгария обвини протестиращите в сътрудничество с украинските специални служби.

СЗО: 9 медици са убити и 7 са ранени при пет атаки в Южен Ливан

СЗО: 9 медици са убити и 7 са ранени при пет атаки в Южен Ливан

"Екипи от медицински служители, работещи в пет ливански села, днес бяха нападнати, докато изпълняват служебните си задължения на терен", посочи генералният секретар на световната организация