7 Декември, 2025

ЕС готов за сделката с Лондон, министри на Мей хвърлят оставки

ЕС готов за сделката с Лондон, министри на Мей хвърлят оставки

Доналд Туск

ЕС е готов да сключи до края на ноември споразумение с Лондон за оттеглянето на Великобритания, заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск, съобщава БТА. 

Готови сме за действия и без споразумение, но предпочитаме да има сделка, добави той. Туск отказа да коментира събитията в Лондон от последните часове и оставките на министри от правителството на Тереза Мей. 

По-рано днес той изрази готовност да свика на 25 ноември сутринта извънредно заседание на Европейския съвет, на което да бъде оценено представеното снощи предварително споразумение с Великобритания. Ако това заседание се състои, на него се очаква ЕС да подкрепи договорката и да разреши начало на преговорите за бъдещите отношения с Лондон. 

След утвърждаване от Европейския съвет предварителното споразумение ще бъде подложено на одобрение от Европейския парламент и националните и някои регионални парламенти (общински съвети) в ЕС. 

Снощи главният преговарящ на ЕС Мишел Барние съобщи, че се предлага Великобритания да напусне ЕС на 29 март догодина, с преходен срок до края на 2020 година. Този преходен срок подлежи на удължаване, ако Лондон поиска и ако Европейският съвет се съгласи. В срока на прехода Великобритания няма да има глас в ЕС, но ще бъде длъжна да изпълнява неговите решения.
Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.