24 Март, 2026

ЕС и Австралия сключиха споразумение за свободна търговия - след 8 години преговори

ЕС и Австралия сключиха споразумение за свободна търговия - след 8 години преговори

Снимка: EPA/BGNES

Отпадат 99% от митата на европейските стоки за австралийския пазар

ЕС и Австралия подписаха широкообхватно споразумение за свободна търговия -след осем години преговори. Чрез него ще отпаднат 99% от митата на европейските стоки за австралийския пазар, предаде БНТ.

Очаква се това да спести на европейските компании около 1 милиард евро годишно от митнически такси и да увеличи с 33% износа на ЕС към Австралия.

Сделката ще донесе на австралийската икономика допълнителни 10 милиарда австралийски долара годишно.

ЕС и Австралия засилват сътрудничеството си и в областта на отбраната и критичните минерали. ЕС, който се опитва да разнообрази икономическите си партньорства и пазари, вече сключи подобни търговски споразумения с Индонезия и Индия.

"Днес създаваме история в свят, който се променя дълбоко, свят, в който световните сили използват митата като лост и веригите за доставки като уязвими места, които да бъдат експлоатирани. В нашата история отворената, основана на правила търговия дава положителни резултати. Доверието е по-важно от сделките." - заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. 

"Споразумението за свободна търговия между Австралия и Европа ще бъде постижение, което ще създаде работни места и благоденствие за бъдещите поколения." - посочи министър-председателят на Австралия Антъни Албанезе.

Сподели:

Коментари (0)

Полският премиер Туск обвини президента Навроцки, че се грижи за руските интереси

Полският премиер Туск обвини президента Навроцки, че се грижи за руските интереси

"Действията от последните дни и седмици са пряко насочени срещу основните интереси на Полша и нейната сигурност“

След лечението в Грац: Малена Замфирова се завръща у нас в началото на април

След лечението в Грац: Малена Замфирова се завръща у нас в началото на април

Тя вече е преместена в самостоятелна болнична стая и започва първи опити за раздвижване и изправяне

Русия забрани протести срещу блокирането на мобилни мрежи и социални платформи

Русия забрани протести срещу блокирането на мобилни мрежи и социални платформи

Претекстът е, че има "риск от разпространение на коронавирус" или "украински въздушни атаки"